Tesco na zakręcie, zamyka supermarkety. "Nie stać nas, jesteśmy pod finansową presją"

Ze świata

ShutterstockW ub. r. zmniejszył się udział Tesco w rynku brytyjskim z powodu ekspansji tańszych konkurentów

Sieć supermarketów Tesco, największa w Wielkiej Brytanii poinformowała o planach zamknięcia 43 sklepów i wycofaniu się z zaplanowanych inwestycji w 49 dalszych. Firma chce też zmniejszyć koszty o 30 proc.

Informację o planach ogłosił nowy dyrektor generalny Tesco Dave Lewis. - Zwyczajnie nie stać nas na działalność w takim zakresie, jak dotychczas - powiedział mediom. - Tesco to wspaniała firma, która znalazła się pod silną finansową presją. Usiłujemy ożywić jej model i sprostać finansowym wyzwaniom - zaznaczył.

Akcjonariusze bez dywidendy

Główna siedziba Tesco w Cheshunt w Hertfordshire zostanie zamknięta, a część pracowników uznanych za niezbędnych, zostanie przeniesiona do Welwyn Garden City. Lewis nie ujawnił, jak decyzje te przełożą się na poziom zatrudnienia.

Akcjonariusze nie otrzymają końcowej dywidendy za ostatni rok, a zakładowy fundusz emerytalny, jeden z najbardziej szczodrych w kraju zostanie zamknięty. Dział specjalistycznych badań konsumenckich i rynkowych Dunnhumby może zostać sprzedany.

Niewykluczona jest też sprzedaż niektórych operacji zagranicznych w Azji i Europie Wschodniej, gdzie Tesco obecne jest na rynku polskim i węgierskim. - Jesteśmy zdecydowani utrzymać wszystkie zagraniczne operacje do czasu, aż zdecydujemy inaczej - zaznaczył Lewis.

Ekspansja tanich konkurentów

W ub. r. zmniejszył się udział Tesco w rynku brytyjskim z powodu ekspansji tańszych konkurentów Aldi i Lidl, a z drugiego, droższego końca Waitrose oraz Marks & Spencer.

Policyjna komórka ścigania przestępstw finansowych na dużą skalę (SFO - Serious Fraud Office) prowadzi dochodzenie przeciwko firmie w związku z nieprawidłowościami księgowania, których efektem było uszczuplenie zysków o 263 mln funtów. Efektem nieprawidłowości było zawieszenie w czynnościach czterech wysoko postawionych dyrektorów firmy.

Biuro prasowe Tesco w Polsce na pytanie PAP, czy planowane są zamknięcie jakiś sklepów tej sieci w naszym kraju odpowiedziało, że "Tesco w Europie Środkowej obecne jest w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. W trakcie dzisiejszej publikacji wyników Grupa Tesco nie informowała o jakichkolwiek decyzjach dotyczących międzynarodowych rynków".

Według informacji na stronie internetowej Tesco Polska sieć posiada w naszym kraju ponad 450 super - i hipermarketów. Zatrudnia 30 tys. osób i oferuje produkty 1500 polskich dostawców.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock