Tesco łagodzi skutki ubiegłorocznych kłopotów. Zmieni kontrakty z dostawcami i plan zwolnień?

Ze świata

sxc.huTesco zmieni politykę wobec dotawców?

Brytyjska sieć Tesco ma w czwartek ogłosić drastyczne zmiany w umowach z dostawcami i planie redukcji zatrudnienia - podaje Reuters, powołując się na "Sunday Times". Takie działania mają pomóc w odbudowie reputacji po "skandalu księgowym" i kłopotach dotyczących raportowania zysku - dodaje agencja.

Jak pisze Reuters powołując się na źródła gazety, nowy szef Tesco Dave Lewis planuje zmienić skomplikowany system zamówień, oparty na rabatach i karach.

Będą zmiany?

Reorganizacja ma uchronić firmę przed powtórzeniem się sytuacji z września ubiegłego roku. Wówczas nieprawidłowe księgowanie płatności od dostawców doprowadziło do zawyżenia zysków firmy o 263 mln funtów - przypomina Reuters.

Według źródeł przytaczanych przez agencję zmiany mają umożliwić także obniżkę kosztów i większe skupienie się na sprzedaży.

Jak podają źródła gazety, spodziewane jest także ogłoszenie cięć w zatrudnieniu zarówno w centrali, jak i biurach regionalnych firmy.

Tesco odmówiło komentarza - pisze Reuters.

Afera

We wrześniu ubiegłego roku Tesco poinformowało, że jego zysk przed opodatkowaniem za pierwsze półrocze 2014 roku został zawyżony o 250 mln funtów, czego przyczyną miało być opóźnianie wpisywania kosztów do bieżących rachunków.

Kwotę nadwyżki skorygowano potem w górę do 263 mln funtów, co oznacza, że faktyczny zysk stanowi tylko 8 proc. pierwotnie deklarowanego. Po ujawnieniu tego faktu prezes Tesco Richard Broadbent podał się do dymisji.

Autor: msz/mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu