Te popularne aplikacje mogą szkodzić psychice. Nowe badania

Ze świata

Młody książę Dubaju instagramowym celebrytą

Instagram jest najbardziej szkodliwą platformą społecznościową, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne młodych ludzi. Tak sugerują nowe badania przeprowadzone przez brytyjską organizację Royal Society for Public Health.

Badania przeprowadzono wśród 1500 Brytyjczyków w wieku od 14 do 24 lat.

Według autorów badania Instagram, z którego korzysta 700 milionów użytkowników na całym świecie, u młodych ludzi może wywołać depresję, niepokój i poczucie samotności.

Odkryto, że młodzież kojarzy Instagram z negatywnymi cechami i niską samooceną. Powoduje to u niej słabe postrzeganie własnego ciała i brak snu. Podobnie jest ze Snapchatem - aplikacją, która służy do przesyłania zdjęć i filmów. Jej młodzi użytkownicy odnosili wrażenie, że są zastraszani lub pozostawieni przez swoich rówieśników. - Interesujące jest to, że obie platformy są bardzo skupione na obrazach i wydaje się, że wśród młodych ludzi mogą wywoływać uczucie niedoskonałości i niepokoju - powiedziała Shirley Cramer, dyrektor RSHP. Na psychikę młodych ludzi wpływ wywierają również Facebook i Twitter. Obie platformy zostały uznane za pozytywne dla wyrażania ekspresji i budowania społeczności, choć zaobserwowano również, że doprowadzały do depresji. Z kolei YouTube promuje pozytywne atrybuty takie jak rozwijanie świadomości, umożliwia wyrażanie siebie i daje młodym wsparcie emocjonalne. Z drugiej strony platformę Google’a uznano za najbardziej szkodliwą dla snu młodzieży.

Autor: tol/gry / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com