Zapomnij o Nowym Jorku, Londynie i Hongkongu. Oto siedem najbogatszych miast przyszłości

Ze świata

Zapomnij o Nowym Jorku, Londynie i Hongkongu. Oto siedem najbogatszych miast przyszłości

Bliski Wschód, Azja i Skandynawia - to regiony przyszłości zdaniem autorów nowego rankingu. Uwzględnione w nim aglomeracje i miasta według analityków za dekadę będą bardzo bogate. Listę przygotowali eksperci z amerykańskiej firmy konsultingowej McKinsey.

1. Doha, Katar

Katar, który już teraz należy do najbogatszych państw świata, czekają ogromne inwestycje związane z organizacją piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku. Niewątpliwie skorzysta na tym stolica kraju, która otrzyma dodatkowy impuls do rozwoju.

2. Bergen, Norwegia

Bergen to drugie pod względem ludności miasto w Norwegii i jedno z najbogatszych. Według firmy McKinsey wkrótce stanie się również jednym z najyamożniejszych na świecie. Bergen ma status głównego hubu energetycznego oraz transportowego Norwegii. Jest także ważnym ośrodkiem badań morskich.

BergenAqwis / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

3. Trondheim, Norwegia

Kolejne norweskie miasto na liście. Jest kolebką technologii mobilnej. To tam w 1980 roku wynaleziono standard GSM. Od tego czasu Trondheim przeżywa boom technologiczny. Miasto jest domem dla ponad 550 start-upów, w których pracuje ponad 10 tys. osób.

TrondheimTrondheim Havn / Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

4. Hwaseong, Korea Południowa

Hwaseong, choć mało znane poza Koreą Południową, jest dynamicznie rozwijającym się miastem położonym na południe od Seulu. Znajdują się w nim ośrodki badawcze takich gigantów jak Hyundai i Samsung oraz główne fabryki koncernów Kia i LG. Miasto inwestuje ogromne środki w rozwój nowej, supernowoczesnej dzielnicy mieszkalnej Dongtan.

HwaseongRevi / Wikipedia (CC BY 2.0 KR)

5. Asan, Korea Południowa

Podobnie jak Hwaseong, Asan jest domem dla wielu dużych kompleksów przemysłowych. Odnosi znaczne korzyści z powodu bliskiej odległości od portu Pyeongtaek, który jest jednym z największych hubów wysyłkowych w regionie.

Asanwiki ( CC BY-SA 2.0)

6. Zagłębie Ruhry, Niemcy

Zagłębie Ruhry jest - po paryskim i londyńskim - trzecim najbogatszym obszarem miejskim w Europie. W tym regionie swoją siedzibę mają największe firmy z sektora przemysłowego i finansowego. 12 z nich znajduje się ma liście Fortune 500 - rankingu 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw klasyfikowanych według przychodów.

Zagłębie RuhryPixabay / CC0 Public Domain

7. Makao, Chiny

Pod koniec ubiegłego roku metropolia wpadła w ogromną recesję. Antykorupcyjna polityka Chin spowodowała spadek dochodów z kasyn, które są głównym motorem napędowym tej azjatyckiej świątyni hazardu. Gospodarka skurczyła się o 17 proc., ale eksperci przewidują, że Makao powróci w przyszłym roku na ścieżkę wzrostu. Pod warunkiem, że znajdzie inne źródła dochodu.

W TVN24 BiŚ prezentowaliśmy także ranking turystyczny:

Ranking turystyczny. Polska za Rosją, między Barbadosem a RPATVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Francisco Anzola / Wikipedia (CC BY-SA 2.0)