Brexit "nadzwyczajną szansą" dla Włoch do wzmocnienia roli w Unii

Włoskie banki w kłopotach. Koszty ich uratowania mogą być gigantyczne
Włoskie banki w kłopotach. Koszty ich uratowania mogą być gigantyczne
TVN24BiS /
TVN24BiS /Włoskie banki w kłopotach. Koszty ich uratowania mogą być gigantyczne

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oświadczył, że Brexit stanowi nadzwyczajną okazję dla Włoch, którą muszą wykorzystać. Tajani wyraził opinię, że w nowej fazie UE będzie Unią dwóch prędkości.

- Francja i Niemcy ponownie otworzą dialog, by objąć przewodnictwo w Unii Europejskiej. Włochy mają nadzwyczajną szansę przystąpić do tej wyjątkowej nowej fazy, która będzie toczyć się w dwóch prędkościach, z niektórymi kolarzami prowadzącymi grupę do mety - stwierdził Tajani podczas spotkania z przedsiębiorcami w Weronie na północy Włoch.

Przewodzenie w UE

Tajani, wywodzący się z centroprawicowej partii Forza Italia, oświadczył, że "dla zrównoważonej i skuteczniejszej Unii" konieczna jest aktywna obecność Włoch, a także Hiszpanii. - To cztery kraje, które mogą ubiegać się o to, by przewodzić całej grupie- ocenił szef PE. Ostrzegł zarazem, że w przeciwnym razie "można będzie tylko narzekać na to, że inni działają". W tym kontekście wymienił Niemcy. - Na to Włochy nie mogą sobie pozwolić. Mają obowiązek przyłączyć się, aby pracować na rzecz bardziej zrównoważonej Unii - zauważył Tajani, cytowany przez Ansę.

Autor: MS / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości