Ze świata

Hakerzy zaatakowali szwedzkie media. Podejrzani Rosjanie

Ze świata

ShutterstockW sobotę wieczorem na kilka godzin przestały działać strony największych szwedzkich gazet

W sobotę wieczorem na kilka godzin przestały działać strony największych szwedzkich gazet, w tym "Dagens Nyheter", "Svenska Dagbladet" i "Expressen" - informuje Polskie Radio. Zdaniem ekspertów za atakiem mogli stać Rosjanie, a szwedzka policja już wszczęła postępowanie w tej sprawie.

Specjaliści IT ustalili, że w sobotę wieczorem w Szwecji znacząco wzrosła aktywność rosyjskich operatorów internetowych. Choć jak zaznaczają nie musi oznaczać to, że zmasowany atak został zorganizowany w Rosji.

Wiele wskazuje jednak, że zostały do niego wykorzystane zainfekowane wirusami rosyjskie komputery.

"Zagrożenie dla demokracji"

Karin Olsson z gazety "Expressen" podkreśla, że sobotnie wydarzenia dowodzą, że Szwedzi są słabo chronieni przed atakami hakerów. Jej zdaniem gdyby nastąpił on w sytuacji kryzysowej, mógłby mieć poważne konsekwencje, wywołać niepokój oraz poczucie braku stabilności.

Wtóruje jej Linus Larsson z "Dagens Nyheter", który liczy, że zmusi to wprowadzenie lepszych zabezpieczeń technicznych. Tak aby podobny atak nie mógł powtórzyć się w przyszłości.

Krok dalej idzie Jonas Kajne z "Sydsvenskan" twierdząc, że cyberprzestępcy zaatakowali wolność słowa w Szwecji. - To poważne zagrożenie dla demokracji - podkreśla.

Wojna psychologiczna

Jak przypomina Polskie Radio trzy dni temu szwedzkie służby specjalne ogłosiły roczny raport, z którego wynika, że Rosja prowadzi przeciwko Szwecji wojnę psychologiczną. A celami są politycy oraz opinia publiczna.

Autorzy raportu wskazują, że Moskwa wspiera ruchy ekstremistyczne i uprawia dezinformację, co ma doprowadzić do utraty do zaufania wybranych demokratycznych władz swojego kraju.

Polska na celowniku hakerów. Materiał programu "Czarno na Białym":

Wiceministra od zaraz
Wiceministra od zaraztvn24

Autor: mb/gry / Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości