Szwajcarski bank musi zapłacić ponad 200 mln dolarów kary. Za przestępstwa podatkowe

Ze świata

Shutterstock Bank BSI ułatwiał swym klientom ucieczkę przez amerykańskim fiskusem, otwierając konta, które nie były deklarowane w USA

Prywatny szwajcarski bank BSI zapłaci 211 mln dolarów kary, dzięki czemu strona amerykańska odstąpi od zaskarżenia go za przestępstwa podatkowe - poinformowało w poniedziałek ministerstwo sprawiedliwości USA.

BSI jako pierwszy mógł skorzystać z programu układów pozasądowych wprowadzonego przez amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości i pozwalającego bankom uniknąć postępowania sądowego, jeśli ujawnią swe wykroczenia i nie są jeszcze obiektem śledztwa.

Poważne kłopoty?

Bank BSI ułatwiał swym klientom ucieczkę przez amerykańskim fiskusem, otwierając konta, które nie były deklarowane w USA. W maju ubiegłego roku Credit Suisse, jeden z największych szwajcarskich banków, przyznał się, że pomagał w unikaniu płacenia podatków przez zamożnych Amerykanów i zgodził się zapłacić rządowi USA 2,6 mld dolarów kary. Władze USA już od dawna tropią banki, głównie szwajcarskie, które pomagają bogatym Amerykanom w unikaniu płacenia podatków. W 2009 roku inny szwajcarski bank, UBS, przyznał się, że pomógł ukryć przed amerykańskim fiskusem prawie 18 mld dolarów należących do 19 tysięcy obywateli USA. Ze względu na to, że szybko przyznał się do winy i w pełni współpracował z władzami USA, musiał zapłacić "jedynie" 780 mln dolarów kary.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock