Szwajcaria znosi sankcje przeciwko Iranowi. Ale zostawia sobie furtkę

Ze świata

shutterstock.comWładze Szwajcarii znoszą począwszy od czwartku liczne sankcje gospodarcze przeciwko Iranowi w następstwie zawarcia 14 lipca porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego między Teheranem a sześcioma mocarstwami

Władze Szwajcarii znoszą począwszy od czwartku liczne sankcje gospodarcze przeciwko Iranowi w następstwie zawarcia 14 lipca porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego między Teheranem a sześcioma mocarstwami. Restrykcje te zawieszono już od stycznia ub.r.

Rada Federalna, czyli szwajcarski rząd, podjęła taką decyzję w środę. Jak sprecyzowała w komunikacie, wciąż obowiązuje zdecydowana większość międzynarodowych sankcji uderzających w Iran, w tym sankcje nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Zainteresowanie współpracą

Rząd zniósł zakaz handlu metalami szlachetnymi z irańskimi instytucjami publicznymi, a także sankcje dotyczące handlu produktami petrochemicznymi, transportu ropy naftowej oraz ubezpieczania i reasekuracji dostaw irańskiej ropy. Szwajcarskie władze zastrzegły, że "zachowują sobie możliwość ponownego nałożenia sankcji, jeśli nie powiedzie się implementacja porozumienia" z 14 lipca. Poprzez swoje decyzje - jak dodano w komunikacie - szwajcarski rząd wyraża "poparcie dla wdrożenia porozumienia nuklearnego i zapewnia o swym zainteresowaniu pogłębieniem stosunków dwustronnych z Iranem".

Szwajcaria reprezentuje interesy amerykańskie w Teheranie od zerwania stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w 1979 r.

Porozumienie nuklearne

Zachodnie sankcje nałożone na Iran w związku z jego kontrowersyjnym programem nuklearnym i embargo na eksport ropy bardzo poważnie uderzyły w irańską gospodarkę. Porozumienie z 14 lipca przewiduje ograniczenie irańskiego programu i rezygnację Iranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych przez społeczność międzynarodową. Ponadto wprowadza embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe 5 lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com