Mocny frank bije też w Bank Szwajcarii. Gigantyczne straty

Ze świata

Swiss National BankSiedziba Szwajcarskiego Banku Narodowego w Zurychu

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) poinformował w piątek, że według wstępnych obliczeń odnotuje za rok 2015 stratę około 23 mld franków. To przede wszystkim efekt spadku wartości swych rezerw w walutach obcych, których wartość wobec franka znacznie się obniżyła.

15 stycznia ub.r. SNB zrezygnował w trybie natychmiastowym z masowego zakupywania euro w celu utrzymywania gwarantowanego minimalnego kursu 1,20 franka za euro. Spowodowało to gwałtowny wzrost globalnego popytu na franka jako walutę bezpieczną i jego silną aprecjację.

Rezerwy mniejsze

Według piątkowego komunikatu SNB wartość jego rezerw walutowych zmniejszyła się w ciągu ubiegłego roku o około 20 mld franków, natomiast wartość rezerw złota o 4 mld franków. Rezerwy w walucie krajowej zwiększyły się w tym samym czasie o miliard franków. Odpisy na wyrównanie spadków wartości kursowej rezerw walutowych wyniosły w ubiegłym roku około 1,4 mld franków. Jednak wynosząca około 24,5 mld franków łączna kwota strat i odpisów jest mniejsza niż ustalona na 27,5 mld franków rezerwa na wypłatę dywidendy.

Dywidenda - 15 franków za akcję

Dlatego mimo poniesionej w ubiegłym roku straty możliwe będzie wypłacenie dywidendy 15 franków za każdą akcję oraz obowiązkowego miliarda franków dla federacji szwajcarskiej i poszczególnych kantonów - zaznacza SNB w komunikacie. Dodaje, że po zrealizowaniu tych płatności w rezerwie na dywidendy pozostanie jeszcze 2 mld franków. Definitywne sprawozdanie finansowe SNB za rok 2015 zostanie opublikowane 4 marca.

Prof. Marek Belka: frank szwajcarski jest silnie przewartościowanyTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Swiss National Bank