Szkocja będzie mogła się zadłużać. Wyemituje własne obligacje

Ze świata

Szkocja wyemituje własne obligacje

Autonomiczny rząd Szkocji od najbliższego roku obrachunkowego będzie mógł, w zakresie ustalonym przez brytyjskie ministerstwo finansów, emitować własne obligacje dłużne, co umożliwi mu sfinansowanie niektórych wydatków na inwestycje.

Ministerstwo finansów potwierdziło w piątek, że ma gotowy projekt ustawy w tej sprawie, do którego urząd ds. Szkocji zgłosi poprawki jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Nowy rok obrachunkowy w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się z początkiem kwietnia.

Prawo do CIT i VAT

Pierwszy wiceminister finansów Danny Alexander cytowany przez BBC powiedział, że to "wielki krok" prowadzący do zwiększenia autonomii Szkocji w polityce fiskalnej. Jego zdaniem Szkocja będzie miała największy zakres autonomii wewnętrznej w świecie.

Ustawa z 2012 r. (tzw. Scotland Act) dopuszcza zaciąganie przez rząd w Edynburgu długu na międzynarodowych rynkach finansowych do 2,2 mld funtów od kwietnia 2015 r. na inwestycje.

Szkocja już teraz może pożyczać z Narodowego Funduszu Pożyczkowego oraz zaciągać pożyczki komercyjne. Obecnie będzie miała trzecią opcję – emisji własnych obligacji dla sfinansowania wydatków kapitałowych, choć musi stosować się do limitu wyznaczonego przez ministerstwo finansów w Londynie.

Przyjęte przez rząd z końcem listopada zalecenia komisji Lorda Smitha przewidują z kolei, że szkocki parlament otrzyma prawo do ustalania stawek progów podatkowych CIT i VAT, a także znaczny zakres kontroli nad świadczeniami socjalnymi.

Autor: pp / Źródło: PAP