Co zmienią igrzyska w Rio. Zobacz sześć obietnic władz

Ze świata

PAP/EPA/DIEGO AZUBELBrazylia oczekuje na przyjęcie nawet pół miliona kibiców z całego świata

Brazylia oczekuje na przyjęcie nawet pół miliona kibiców z całego świata. Organizatorom rozpoczynających się dzisiaj igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro nie udało się jednak zrealizować wielu obietnic. Dlatego turyści muszą być przygotowani na tłok na ulicach, brak miejsc w hotelach i uważać na swoje bezpieczeństwo - wylicza BBC.

Gdy Rio przyznawano organizacje igrzysk w 2009 roku, mieszkańcy miasta otrzymali obietnicę, że dzięki zawodom miasto stanie się bezpieczniejsze, bogatsze i przyciągnie mnóstwo inwestycji. BBC sprawdziło, które z tych obietnic udało się spełnić. Okazuje się, że statystyki są przerażające, bo od stycznia do kwietnia 2016 r. zamordowano w Rio 1715 osób.

Bezpieczeństwo

Sytuacja pod względem bezpieczeństwa w ciągu ostatnich kilu tygodni szybko się pogorszyła, a rząd stanu Rio de Janeiro ogłosił stan klęski finansowej. To jednak nie wszystko. Podczas przygotowań do igrzysk miastem wstrząsnęło kilka przypadków ekstremalnej przemocy. W czerwcu dwóch bandytów zastrzeliło lekarza, który jechał samochodem autostradą z lotniska. Teraz z obiektu korzystają turyści, kibice i sportowcy.

Sceptycy twierdzą, że kiedy dodatkowy personel opuści miasto po igrzyskach, przemoc ponownie zawita.

Transport

Mieszkańcy Rio od lat borykają się z utrudnionym przemieszczaniem się po mieście. Nie inaczej będzie w przypadku dojazdu do wioski olimpijskiej, zlokalizowanej na zachodzie. Jest ona oddzielona od pozostałych części miasta pasmem wzgórz i sporo oddalona od centrum. Władze Rio zapewniają jednak kibicom szereg nowych opcji miejskiego transportu na stadiony.

Nowa linia metra i podwyższone autostrady łączące dzielnice Ipanema i Barra da Tijuca mają zmniejszyć koszty i czas podróży dla osób dojeżdżających. Uruchomiono również system szybkich tramwajów, łączących śródmieście z lokalnym lotniskiem.

Zakwaterowanie

Zapewnienie odpowiednich warunków mieszkalnych dla biednych Brazylijczyków było na liście głównych celów do zrealizowania przez władze. Niestety, ten cel nie został zrealizowany. Rio znajduje się wśród miast, gdzie odsetek bezdomnych mieszkańców jest ogromny. Wiele osób krytykuje prowadzoną politykę dofinansowania bogatych dzielnic zamiast budowy domów na terenie biednych faweli.

Analitycy sugerują, że miasto musiałoby zbudować ponad 220 tysięcy nowych budynków mieszkalnych, aby pomieścić całą populację Rio. Dlatego też kibice muszą być przygotowani zarówno na tłok na ulicach, jak i brak miejsc w hotelach.

Turystyka

Riood zawsze przyciąga turystów, toteż kibice, wykorzystując Igrzyska, odwiedzą znane na całym świecie miejsca: pomnik Chrystusa Odkupiciela, piękne plaże Copacabana czy Ipanema. Zainwestowano także w stworzenie nowego centrum turystycznego w śródmieściu i nowe Muzeum Sztuki. Brazylia oczekuje na przyjęcie nawet pół miliona kibiców z całego świata. Według szacunków, mogą oni stanowić źródło przychodu w wysokości nawet 1,7 mld dolarów.

Sport

Igrzyska Olimpijskie stanowią najlepszą okazję do zaprezentowania świetnej formy reprezentacji Brazylii. Sportowcy pracowali na nią od miesięcy, a dobre ku temu warunki zapewnił rząd. Umożliwił udział w szeregu szkoleń, dedykowanych dla reprezentantów. Po Rio 2016, sportowcy nadal będą mieć do dyspozycji dwa duże kompleksy sportowe w dzielnicach Barra i Deodoro, jak również stadiony.

Miasto zyskało także nowoczesne laboratorium, zgodne z międzynarodowymi standardami. W tego typu placówkach bada się m.in. obecność substancji dopingujących w przyjmowanych przez sportowców preparatach.

Środowisko W ubiegłym roku, z powodu zanieczyszczenia wody, setki martwych ryb pojawiły się w Rio. Władze miasta obiecały, że zajmą się problemem, zwłaszcza, że na tym obszarze mają zostać rozgrywane dyscypliny żeglarskie. Zrezygnowano jednak z poszukiwań rozwiązania problemu z korzyścią dla całego miasta. Skoncentrowano się na czyszczeniu tych obszarów, gdzie będzie odbywać się większość zawodów. Rio 2016: kto z Polaków może zdobyć medal na igrzyskach?

Autor: tol, pmb/ms / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL