Szefowa MFW: restrukturyzacja długu Grecji jest nieunikniona

Ze świata


Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde powiedziała w środę, że restrukturyzacja długu Grecji jest nieunikniona. Lagarde wyraża wspomniany pogląd od dawna, a obecnie zyskuje on coraz szerszą akceptację.

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie Lagarde podkreśliła, iż MFW już wiele razy wskazywał, że "dług Grecji jest nie do utrzymania". - By Grecji się udało, potrzebna jest znacząca restrukturyzacja jej długu - ocenia szefowa MFW.

Rozwiązanie dla Grecji

Szefowa MFW podkreśliła, że pomyślne rozwiązanie dla Grecji musi obejmować cztery kluczowe elementy: reformy budżetowe i strukturalne, finansowanie oraz restrukturyzację długu.

Odnosząc się do wypowiedzi greckich przywódców wyrażających brak wiary w powodzenie programu reform, od których wierzyciele uzależniają kolejną pomoc finansową dla Grecji, Lagarde zasugerowała, by nie przywiązywać do słów polityków aż tak wielkiej wagi. - Sama byłam politykiem i wiem, że dużo rzeczy się mówi, ale tym, co się liczy na koniec, jest to, co się robi - powiedziała.

Bez "politycznego szumu"

Lagarde podkreśliła, że najważniejsze jest to, co greckie władze są gotowe zrobić, a nie towarzyszący negocjacjom z wierzycielami "polityczny szum".

Lagarde przypomniała też, że MFW otrzymał kilka dni temu od Grecji listowne zaproszenie do udziału w negocjacjach w sprawie nowej pomocy finansowej dla tego kraju.

Przedstawiciele kredytodawców Grecji, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW od poniedziałku są w Atenach. Efektem ich rozmów z rządem ma być memorandum, opisujące reformy, które będzie musiała przeprowadzić Grecja w zamian za trzyletnie wsparcie finansowe. Potrzeby tego kraju oceniono na ok. 86 mld euro.

Ateny domagały się na pewnym etapie rozmów z wierzycielami, by MFW nie brał udziału w następnym programie ratunkowym dla Grecji.

W ramach dotychczasowej pomocy ratunkowej dla Grecji MFW przyznał temu krajowi kredyt opiewający na 48,1 mld euro, z czego ostatnia rata - 16,3 mld euro - ma zostać wypłacona w marcu 2016 roku pod warunkiem, że Ateny skutecznie przeprowadzą program naprawy finansów państwa.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Raporty: