Kobieta znów na czele MFW? Lagarde nominowana na drugą kadencję

Ze świata

PAP/EPA/STEVE JAFFELagarde, jako pierwsza kobieta w historii MFW, stanęła na czele tej instytucji w 2011 roku

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde została nominowana na drugą kadencję - podała w czwartek ta międzynarodowa instytucja gospodarcza. Lagarde jest jedyną kandydatką i w zasadzie ma już zapewniony wybór - dodano w oświadczeniu.

Lagarde, jako pierwsza kobieta w historii MFW, stanęła na czele tej instytucji w 2011 roku, zostając jej jedenastym dyrektorem. Obecna pięcioletnia kadencja Lagarde upływa w lipcu.

Kandydatura

O zamiarze ubiegania się o drugą kadencję Lagarde poinformowała 22 stycznia podczas forum ekonomicznego w Davos. Otrzymała ona szerokie poparcie w Europie, w tym Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, a także Stanów Zjednoczonych, Chin i Ameryki Łacińskiej. Rada dyrektorów MFW rozpoczęła proces składania kandydatur właśnie 22 stycznia i zamknęła go w środę wieczorem. "Jedna kandydatka, obecna dyrektor generalna Christine Lagarde, została utrzymana" - poinformował w oświadczeniu zarząd MFW, reprezentujący 188 państw członkowskich. Rada dyrektorów MFW teraz przesłucha panią Lagarde i podejmie decyzję "tak szybko, jak to możliwe" - dodano w oświadczeniu.

Bez niespodzianek

Ostateczny wybór, który nie powinien kryć żadnych niespodzianek, powinien nastąpić na początku marca - pisze AFP. Kiedy Lagarde była nominowana w 2011 r., jej kontrkandydatem był prezes Banku Centralnego Meksyku Agustin Carstens.

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STEVE JAFFE