Strefa wolnego handlu dla 700 milionów ludzi. "Unia Europejska musi wznowić rozmowy"

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Unia Europejska musi wznowić rozmowy w sprawie umowy handlowej z Mercosurem - stwierdziła szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen. Przedstawiła także nowy unijny plan budowy zielonego przemysłu.

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi.

Umowa nie została jednak ratyfikowana ze względu na obawy, zwłaszcza we Francji i Parlamencie Europejskim, przed wylesianiem Amazonii i sceptycyzm wobec ówczesnych wysiłków Brazylii na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi - zauważa Reuters.

Szefowa KE chce współpracy w Mercosurem

UE jest drugim co do wielkości partnerem Mercosuru w handlu towarami po Chinach, odpowiadając za 16,2 proc. całkowitego handlu bloku w 2021 r. Natomiast Mercosur jest 11. partnerem w handlu towarami dla UE.

W 2021 r. eksport z UE do czterech krajów Mercosuru wyniósł 45 mld euro, podczas gdy eksport Mercosuru do UE - 43 mld euro.

Największy eksport Mercosuru do UE w 2021 r. stanowiły produkty mineralne (22,3 proc. całkowitego eksportu), produkty roślinne, w tym soja i kawa (20,7 proc.) oraz artykuły spożywcze, napoje i tytoń (19,1 proc.)

Eksport UE do Mercosuru obejmuje maszyny i urządzenia (27,8 proc. całkowitego eksportu), chemikalia i produkty farmaceutyczne (26,3 proc.), sprzęt transportowy (10,5 proc.).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Guaxinim / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości