USA przygotowują się na podwyżkę stóp. Po raz pierwszy od niemal dekady

Ze świata

Federal ReserveJannet Yellen podkreśliła, że podwyżka stóp możliwa jest jeszcze w tym roku

Szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen ma przełomową wiadomość dla Amerykanów i reszty świata: nadchodzą podwyżki. Podczas piątkowego wystąpienia Yellen potwierdziła, że amerykański bank centralny zamierzy podnieść główną stopę procentową w tym roku. Po raz pierwszy od 2006 roku.

- Spodziewam się, że stosownym będzie w pewnym momencie tego roku zrobić pierwszy krok w kierunku podniesienia stóp - podkreśliła Yellen.

Poważny krok Yellen

Jak pisze CNN Money, podwyżka stóp będzie dużą sprawą dla Ameryki. To sygnał, że gospodarka tego kraju niemal całkowicie zwalczyła kryzys ostatnich lat. Ma też duże znaczenie dla inwestorów na amerykańskich i światowych rynkach. Tak niskie poziomy stóp od lat pomagają bowiem odżyć gospodarce USA. Rosną jednak obawy, że greckich kryzys i kłopoty Chin mogą jeszcze odciągnąć w czasie pierwszą podwyżkę stóp. Yellen jedynie raz wspomniała o Grecji w jednym ze swoich ostatnich przemówień mówiąc, że "fiasko zadłużenia pozostaje nierozwiązane." Większe obawy o Grecję widoczne są w sprawozdaniu z ostatniego czerwcowego posiedzenia Fed. Jednym z negatywnych sygnałów dla Yellen jest też silny dolar. W tym roku amerykańska waluta mocno zyskała, ekonomiści jednak oczekują spadków. Silny dolar w połączeniu z niskimi cenami ropy naftowej mogą spowodować spadek inflacji. Fed jeszcze w tym roku chce zobaczyć inflację na poziomie 2 proc. W maju wynosiła ona zero.

Autor: mn//km / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Federal Reserve