Ze świata

Najlepszy szef na świecie? Sprzedał firmę, a pieniędzmi podzielił się z pracownikami

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatCzy to najlepszy szef świata?

Nevzat Aydin, prezes i założyciel Yemeksepeti, tureckiej firmy dostarczającej jedzenie, wypłacił 114 swoim pracownikom w sumie 27 mln dolarów premii. Po tym jak sprzedał swój biznes niemieckiemu przedsiębiorstwu Delivery Hero za 589 mln dolarów.

- Na sukces Ymeksepeti składa cię ciężka praca i talent wielu ludzi. Zasłużyli na te pieniądze - tłumaczył swoją decyzję Aydin w rozmowie z CNN Money.

Więcej niż na Wall Street

Pracownicy firmy, w której można zamawiać jedzenie przez internet, dostaną średnio 237 tys. dolarów. Wysokość premii uzależniona jest m.in. od stażu pracy, wydajności i "przyszłego potencjału" w firmie. Pieniądze otrzymają tylko ci, którzy przepracowali w firmie minimum dwa lata. Miesięczna pensja w firmie waha się od tysiąca do dwóch tysięcy dolarów. Oznacza to, że średnia premia wynosi 150-krotność miesięcznego wynagrodzenia. Dla porównania, średnia premia na Wall Street wyniosła w 2014 roku 65 tys. dolarów. Nadim Nahimas jest wśród pracowników, którzy otrzymają dodatkowa wypłatę. Swoją karierę w firmie zaczynał 10 lat temu od stanowiska operatora call center. Teraz sprawuje funkcję dyrektora operacyjnego. Przyznaje, że wiedział o planach swojego szefa dotyczących premii, ale nie miał pojęcia jaka będzie jej konkretna wysokość. Jego zdaniem ten bonus zmieni życie wielu pracowników. Yemeksepeti, która powstała 15 lat temu, odniosła ogromny sukces w Turcji. Działa także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Libanie, Omanie, Katarze i Jordanii. Decyzja o wypłacie premii zapadła jeszcze przed transakcją, ale została zaakceptowana przez Niemców.

Aydin pozostał szefem Yemeksepeti. Dołączył też do zarządu Delivery Hero.

Autor: tol / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: seyephoto / Shutterstock.com