Król bitcoinów aresztowany. Wyjaśni, gdzie wyparowały miliony

Ze świata

ShutterstockBitcoin to wirtualna waluta, którą można nabyć już za prawdziwe pieniądze

Japońska policja aresztowała Marka Karpelesa, szefa MtGox, czyli największej na świecie giełdy wirtualnego pieniądza - bitcoinów. Warto przypomnieć, że giełda upadła przed rokiem.

Szef MtGox będzie musiał wyjaśnić co stało się z bitcoinami wartymi 387 mln dolarów, które wyparowały z giełdy. Śledczy podejrzewają Karpelsa o fałszowanie systemu komputerowego giełdy, który w regularnych odstępach czasu miał skupować duże ilości wirtualnej waluty, aby wpływać na kurs.

Wyparowały?

MtGox ogłaszając upadłość w lutym zeszłego roku twierdziła, że system zawierał błąd. Ujawniono wtedy, że 850 tys. bitcoinów wartych blisko 500 mln dolarów zniknęło. Cześć zaginionej wirtualnej waluty odnaleziono w startym wirtualnym portfelu z 2011 roku. Jednak nadal nie wiadomo co się stało z pozostałymi 600 tys. bitcoinów.

Wielu, w tym eksperci z WizSec, czyli niezależnej firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, twierdzą, że większość z bitcoinów, które wyparowały z giełdy w tajemniczych okolicznościach po prostu nie istniała. Uważają, że były tylko fałszywym wpisem w rejestrze giełdy.

Kancelaria adwokacka reprezentująca Karpelsa poinformowała, że ich klient zaprzeczył wszelkim oskarżeniom i twierdzi, że jest niewinny.

Waluta wirtualna

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie.

Czym są bitcoiny? Materiał "Faktów TVN" z 2013 roku

Autor: msz/gry / Źródło: BBC,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock