Londyn ma zapłacić rachunek za Brexit. Gigantyczna suma

Ze świata


Opuszczając Unię Europejską, Wielka Brytania powinna zapłacić jej około 50 mld funtów (około 58 miliardów euro) z tytułu wspólnych należności - powiedział w piątek w rozmowie z BBC Radio szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

- Musimy obliczyć, jakie były brytyjskie zobowiązania, a następnie musi zostać uregulowany rachunek - dodał, jednocześnie zastrzegając, że nie należy tego traktować jako sankcji.

- To będzie rachunek odzwierciedlający wcześniejsze zobowiązania brytyjskiego rządu i parlamentu - wskazał Jucnker. Jak powiedział, Unia Europejska będzie "przyjazna", ale "zdecydowana" podczas negocjacji z Wielką Brytanią.

Zobowiązania Londynu

O zobowiązaniach Londynu mówił w piątek także minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

- Musimy znaleźć sprawiedliwą drogę. Jeśli Wielka Brytania chce zachować dobry dostęp do unijnego wspólnego rynku, musi wziąć na siebie odpowiednie zobowiązania. Jeśli tego nie chce, to dojdzie do rozdziału, a to byłoby ze szkodą dla Wielkiej Brytanii - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. - Usiłujemy zmniejszyć negatywne skutki do minimum, ale jest jasne, że nie mogą się one przenieść na pozostałe kraje (UE) - dodał.

Bruksela przestrzega

Przypomnijmy, że w środę główny negocjator Komisji Europejskiej do spraw Brexitu Michel Barnier przestrzegał, że Wielka Brytania będzie musiała "wyrównać rachunki" z UE, zanim będzie mogła wynegocjować ze Wspólnotą porozumienie handlowe o stosunkach po opuszczeniu Unii Europejskiej.

Wątpliwości wokół Brexitu mają dotyczyć programów finansowanych w aktualnych wieloletnich ramach finansowych do roku 2020. Chodzi między innymi o: Europejski Fundusz Społeczny (90 mld euro), Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (blisko 200 mld euro) i plan inwestycyjny szefa KE Jean-Claude'a Junckera (blisko 315 mld euro). Barnier zwrócił uwagę, że Brytyjczycy wzięli na siebie ciężar sfinansowania unijnych programów w bieżącej perspektywie finansowej.

Rozmowy o Brexicie

W poniedziałek rząd w Londynie powiadomił unijne instytucje, że 29 marca brytyjska premier Theresa May wyśle do Brukseli oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział zwołanie na 29 kwietnia szczytu 27 państw UE, by przyjąć wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Priorytetem dla "27" podczas rokowań ma być zapewnienie gwarancji dla obywateli i firm.

Autor: jb / Źródło: Bloomberg, PAP