Europa wierzy w Ateny. "Trzeci program pomocy dla Grecji przedwczesny"

Ze świata


Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że spekulacje o ewentualnym trzecim programie pomocy dla Grecji są przedwczesne. Dodał, że KE koncentruje się na realizacji ustaleń eurogrupy, która przedłużyła drugi program dla Grecji o cztery miesiące.

- Komisja będzie koncentrować się na tym, by zrealizować uzgodnienia eurogrupy w sprawie pomocy dla Grecji. Uważam, że spekulacje na temat trzeciego programu są przedwczesne i należy ich zaniechać - powiedział Juncker na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

"Mamy pełne ręce roboty"

Dodał, że również Grecja powinna zaniechać podejmowania "jednostronnych działań", sprzecznych z ustaleniami eurogrupy. Jeżeli przyjęte zostaną ustawy dotyczące sfery socjalnej, to ich skutki finansowe muszą zostać wyrównane przez oszczędności albo dochody podatkowe - wyjaśnił Juncker. Także szefowa niemieckiego rządu nie chciała wdawać się w spekulowanie o konieczności kolejnego programu dla Aten. Powiedziała, że obecnie wszyscy chcą zrobić wszystko co możliwe, by zakończyć z powodzeniem drugi program pomocy dla Grecji, który został niedawno przedłużony o cztery miesiące. - Mamy pełne ręce roboty, by te sprawy posunąć do przodu - powiedziała niemiecka kanclerz. W poniedziałek minister finansów Hiszpanii Luis de Guindos powiedział, że planowany jest nowy pakiet pomocowy dla Grecji, powiązany z koniecznością przeprowadzenia reform, czyli tzw. bailout. Według Guindosa Ateny miałyby otrzymać w ramach tego programu od 30 do 50 mld euro. Zapowiedź hiszpańskiego ministra eurogrupa zdementowała jeszcze tego samego dnia. 20 lutego nowy lewicowy rząd Grecji i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca. Ateny przedstawiły w następnych dniach wstępną listę reform, jakie zamierzają przeprowadzić. Do końca kwietnia lista ta ma zostać jeszcze uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena przez instytucje realizacji tych uzgodnień pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Autor: mb / Źródło: PAP