Szef KE: Grexitu nie będzie. To byłaby "utrata reputacji UE"

Ze świata

Aktualizacja:
Komisja EuropejskaJuncker wezwał rząd w Atenach do konsekwentnego realizowania reform

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ponownie wykluczył opuszczenie strefy euro przez Grecję, apelując jednocześnie do jej partnerów w UE o zrozumienie, iż grecki kryzys ma wymiary dramatyczne.

- Komisja Europejska reprezentuje pogląd, że Grexitu (wyjścia Grecji z unii walutowej - PAP) nie będzie. Kraj ten jest i pozostanie członkiem unii walutowej - powiedział Juncker niemieckiemu tygodnikowi "Welt am Sonntag".

"Nikt nie pracuje nad wyjściem Grecji"

- Nikt spośród ludzi odpowiedzialnych za politykę w Europie nie pracuje nad wyjściem Grecji ze strefy euro. Wyjście Grecji doprowadziłoby do nie dającej się naprawić utraty reputacji całej Unii Europejskiej w świecie - zaznaczył szef KE. Wezwał jednocześnie rząd w Atenach do konsekwentnego realizowania reform. - Grecja musi dotrzymać uzgodnionych z kredytodawcami reform. Jeśli rząd chce wydać więcej pieniędzy, musi to wyrównać oszczędnościami lub dodatkowymi dochodami - podkreślił Juncker. Zaapelował przy tym do państw strefy euro o większe zrozumienie dla sytuacji w Grecji, gdzie ponad jedna czwarta ludności nie otrzymuje już świadczeń socjalnych, a bezrobocie, zwłaszcza wśród młodzieży, "wystrzeliło w górę". - Musimy uważać, by stosunki w Grecji jeszcze się nie pogorszyły. Tym co mnie niepokoi jest to, że nie wszyscy w Unii Europejskiej zrozumieli powagę sytuacji w Grecji - powiedział Juncker w wywiadzie dla "Welt am Sonntag". 20 lutego nowy rząd Grecji i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca. Władze greckie przedstawiły w następnych dniach wstępną listę reform, które zamierzają przeprowadzić. Do końca kwietnia lista ta ma zostać jeszcze uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji tych uzgodnień pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Dziś Grecja powie, jak chce walczyć z kryzysemTVN24 Biznes i Świat

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska