"Pokazujemy, że to nie jest żadne pole do kompromisu"

Ze świata

Morawiecki: nie akceptujemy propozycji fińskiejTVN24 BiS
wideo 2/2

Nie akceptujemy aktualnej propozycji prezydencji fińskiej w sprawie budżetu Unii Europejskiej, nie ma pola do kompromisu - powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że polityki rolna i spójności muszą być zabezpieczone.

Na szczycie w Brukseli unijni liderzy mają dyskutować m.in. o wieloletnim budżecie UE po 2020 roku. Ze źródeł dyplomatycznych wynika, że Finlandia, sprawująca obecnie przewodnictwo w Radzie UE, wcześniej przedstawiła propozycję budżetu na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego brutto UE27.

Oznaczałoby to cięcia w wysokości 60-65 mld euro wobec i tak przewidującej redukcję propozycji Komisji Europejskiej. Ta propozycja ma być punktem wyjścia do dyskusji.

Nowe podatki

Morawiecki powiedział dziennikarzom przed szczytem UE, że Polska nie akceptuje aktualnej fińskiej propozycji. - Pokazujemy, że to nie jest żadne pole do kompromisu. Pokazujemy też, jak skutecznie zrekonstruowaliśmy "grupę przyjaciół spójności" - podkreślił.

Jak dodał, w kontekście negocjacji w sprawie unijnego budżetu według Polski konieczne jest znalezienie nowych źródeł finansowania priorytetów UE. Wśród nich wymienił m.in. podatek lotniczy, podatek od transakcji finansowych czy podatek cyfrowy.

Premier zaznaczył, że "wszystkie polityki traktatowe, czyli rolna, która ma dążyć do wyrównania dopłat dla rolników polskich w porównaniu do rolników zachodnioeuropejskich, czy polityka spójności, muszą być zabezpieczone".

Brexit

Nowa perspektywa finansowa nie jest jedynym tematem spotkania Rady Europejskiej. W czwartek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjski premier Boris Johnson poinformowali o porozumieniu zawartym między UE27 a Wielką Brytanią w sprawie wyjścia tego kraju ze Wspólnoty.

Szef polskiego rządu przed szczytem zaznaczył, że Polska zawsze chciała, by "doszło do pewnej formy umowy" i aby nie doszło do bezumownego brexitu.

- Dzisiaj te nasze interesy są zabezpieczone. Po pierwsze, to jest zabezpieczenie praw naszych obywateli i naszych przedsiębiorców. Po drugie, mamy dużo lepsze rozwiązania i dużo lepszy punkt startu do rozwiązań w zakresie handlu dla polskich przedsiębiorców (...) i wreszcie po trzecie - co jest niezwykle ważne z punktu widzenia różnych projektów, które toczą się w Polsce z udziałem środków unijnych - mamy zapewnione finansowanie dla wszystkich projektów unijnych pomimo brexitu - oświadczył szef rządu.

Polityka klimatyczna

Premier poruszył też kwestię polityki klimatycznej UE. Jak powiedział, wszelkie nowe umowy, które mogą prowadzić do neutralności klimatycznej, muszą zabezpieczać polskie interesy. - Polska tutaj twardo broni naszych interesów - podkreślił.

- Żaden z wielkich podmiotów międzynarodowych, czyli ani Chiny, ani Indie, ani Stany Zjednoczone, ani Ameryka Łacińska nie przyjmują na siebie dodatkowych celów klimatycznych, a więc musimy wypracować odpowiednie mechanizmy kompensacji, które będą zabezpieczały interesy polskich obywateli i polskich firm - oświadczył Morawiecki.

Na poprzednim szczycie UE Polska wraz z kilkoma innymi krajami zablokowała zapis konkluzji dotyczący neutralności klimatycznej.

Autor: kris//dap / Źródło: PAP