Szczyt klimatyczny Paryżu nie zostanie odwołany. "To byłoby zwycięstwo terrorystów"

Ze świata

EPAW zamachach w Paryży zginęło 128 osób

Konferencja klimatyczna COP21 zaplanowana w dniach 30 listopada -11 grudnia w Paryżu odbędzie się zgodnie z planem. W przeciwnym razie zwyciężyłby terroryzm - powiedziała w sobotę Segolene Royal, francuska minister ekologii, trwałego rozwoju i energii w rządzie Manuela Vallsa. W piątek dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzili serię zamachów terrorystycznych, w których zginęło co najmniej 128 osób.

- Jesteśmy pewni, ze konferencja COP21 zostanie utrzymana - powiedziała Royal. - Jesteśmy tego pewni bardziej niż kiedykolwiek. W przeciwnym razie wygra terroryzm - podkreśliła minister. Organizatorem konferencji jest ONZ a Francja w tym roku będzie państwem goszczącym.

Ambitne porozumienie

W zaplanowanej na 30 listopada inauguracji konferencji weźmie udział ponad 80 szefów państw i rządów z prezydentem USA Barackiem Obamą i prezydentem Chin Xi Jinpingiem na czele. Zaproszenie do stolicy Francji przyjął także prezydent Rosji Władimir Putin. Jeśli światowe negocjacje zakończą się sukcesem, w stolicy Francji zostanie zawarte najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Zastąpiłoby ono protokół z Kioto. W Kopenhadze nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie. Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura na naszej planecie wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej.

Już kilka dni temu minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve poinformował, że Francja wprowadzi kontrole na swych granicach na miesiąc, w czasie trwania szczytu klimatycznego COP21.

Horror w Paryżu

W serii zamachów terrorystycznych, do których doszło w piątek wieczorem w Paryżu, zginęło co najmniej 128 osób. Ataki przeprowadzono w różnych miejscach miasta, m.in. w pobliżu Stade de France i w sali koncertowej Bataclan, gdzie przetrzymywano zakładników.

Opłakane skutki ocieplenia klimatuTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//km / Źródło: Le Figaro, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA