Ze świata

Tusk: jest porozumienie ws. Grecji

Ze świata

TVN24 BiSTusk: jest zgoda ws. Grecji

- Strefa euro jednomyślnie osiągnęła porozumienie - napisał na przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Szef RE poinformował, że strefa euro jest gotowa na rozmowy o programie pomocowym z Europejskiego Mechanizmu Stabilności dla Grecji. Jak podkreślił przewidywać on będzie "poważne reformy" i pomocą finansową dla tego kraju. Szczyt w sprawie pomocy dla Grecji trwał kilkadziesiąt godzin. Na antenie TVN24 Biznes i Świat Raport Specjalny.

TO JAK RYNKI FINANSOWE REAGUJĄ NA POROZUMIENIE WS. GRECJI MOŻNA ŚLEDZIĆ W RELACJI RAFAŁA HIRSCHA

10.07 To były wyjątkowo wyczerpujące negocjacje, bo stawką były nie tylko pieniądze, ale stawką była naprawdę przyszłość Europy i strefy euro - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tusk: stawką była naprawdę przyszłość Europytvn24

09.53 Nasza postawa to przesłanie godności dla całej Europy - podkreślił grecki premier.

09.50 Potrzebujemy radykalnych reform, aby pozbyć się starej oligarchii - powiedział Cipras.

09.47 Uniknęliśmy "zaduszenia" greckiego systemu finansowego - przyznał szef greckiego rządu. Ten program daje szansę na wzrost greckiej gospodarki - dodał.

09.46 Część z 50 mld euro (fundusz powierniczy - red.) pójdzie na spłatę długów, częściową rekapitalizację banków, 2,5 mld będzie reinwestowana w imieniu Grecji - powiedział szef greckiego rządu.

09.46 Pakiet na rzecz wzrostu w wysokości 35 mld euro oraz restrukturyzacja długu sprawi, że rynki zrozumieją, iż Grexit należy do przeszłości - oświadczył Cipras.

09.45 Premier Grecji Aleksis Cipras zapewnił w poniedziałek w Brukseli po osiągnięciu porozumienia z wierzycielami, że obciążenia będą rozłożone przy uwzględnieniu sprawiedliwości społecznej i spadną także na tych, którzy nie ponieśli kosztów podczas kryzysu.

Premier Grecji: potrzebujemy radykalnych reform TVN24 BiS

09.44 Mamy swoje podejście do negocjacji. Ale później doszliśmy do porozumienia i to się liczy. Francja odegrała ważną rolę, ale Niemcy również - powiedziała Merkel.

09.43 Ważne zmiany muszą być przeprowadzone w systemie emerytalnym - podkreśliła jednak kanclerz Merkel.

09.42 Jest wiele obszarów gdzie zgodziliśmy się wymagania Grecji - przyznała kanclerz Niemiec.

09.40 Część zysków z rekapitalizacji będzie reinwestowana - powiedziała Merkel. Dodała również, że "fundusz w wysokości 50 mld euro ma pomóc w prywatyzacji aktywów".

09.37 Oprócz funduszu na 50 mld, który ma pomagać w prywatyzacji aktywów. Ważne jest aby wzmocnić rząd, funkcjonowanie administracji - przyznała Merkel.

09.35 Ministrowie finansów zajmą się finansowaniem pomostowym - powiedziała kanclerz Merkel.

09.32 Porozumienie ws. pomocy dla Grecji przewiduje, że kraj ten przekaże majątek wart do 50 mld euro do specjalnego funduszu, a pieniądze z prywatyzacji tego mienia trafią na spłatę długu i rekapitalizację banków - poinformował Dijsselbloem.

09.31 Trzyletni program pomocowy dla Grecji ma wynieść 82-86 mld euro - poinformowała szefowa niemieckiego rządu.

09.31 Ustaliliśmy, że do 15 lipca muszą zostać przeprowadzone tzw. prior actions, czyli reforma podatku VAT, zmiana systemu emerytalnego, reforma urzędu statystycznego Grecji oraz przywrócenie zdolności do działania w ramach paktu fiskalnego - powiedziała Merkel.

09.30 Działanie krok po kroku nad implementacją porozumienia jest niezbędne do obudowania zaufania - przyznała Merkel.

09.28 Grecja będzie ubiegała się o kolejny program pomocowy od MFW po tym jak wygaśnie obecny w marcu 2016 - powiedziała kanclerz Niemiec.

09.27 Grecki parlament jako pierwszy musi zaakceptować warunki porozumienia, następnie w tym celu spotka się Bundestag - poinformował Merkel.

09.24 Z całym przekonaniem rekomenduje parlamentowi rozmowy na temat przyjęcia programu pomocowego dla Grecji - zapewniła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Angela Merkel: redukcja długu Grecji jest poza dyskusją TVN24 BiS

09.22 Jestem przekonany, że grecki parlament będzie w stanie przyjąć wszystkie środki - powiedział Juncker. - Nie uważam, że Grecy zostali upokorzeni - dodał.

09.21 Szef eurogrupy wyraził nadzieję, że do końca tygodnia będzie formalny mandat do dalszych negocjacji nad programem pomocowym dla Grecji.

Dijsselbloem: mamy porozumienieTVN24 BiS

09.19 Eurogrupa powinna spotkać się w środę, po tym jak parlamenty narodowe zatwierdzą warunki porozumienia - dodał szef eurogrupy.

09.16 25 mld euro zostanie przekazanych na rekapitalizację greckich banków - powiedział Dijsselbloem.

09.14 Nie będzie Grexitu i jesteśmy zadowoleni z rezultatów, które osiągnęliśmy - powiedział szef KE Jean-Claude Jucnker.

09.12 Grecki i inne narodowe parlamenty muszą zgodzić się na porozumienie, aby mogły być prowadzone dalsze negocjacje - podkreślił Tusk. Jak dodał, że będzie odbywało się to "na ściśle określonych warunkach".

09.11 Pod koniec tygodnia powinniśmy być gotowi z formalnym startem negocjacji dotyczących pakietu pomocowego dla Grecji z Europejskiego Mechanizmu Stabilności - ocenił szef Rady Europejskiej Donald Tusk po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu państw strefy euro.

09.03 Wkrótce rozpocznie się wspólna konferencja przewodniczącego RE Donalda Tuska, szefa eurogrupy Jeroena Dijssselbloema oraz szefa KE Jean-Claude Junkcera.

08.57 Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że strefa euro jest gotowa na rozmowy o programie pomocowym z Europejskiego Mechanizmu Stabilności dla Grecji. Jak podkreślił przewidywać on będzie "poważne reformy" i pomocą finansową dla tego kraju. - Strefa euro jednomyślnie osiągnęła porozumienie - napisał na Twitterze Tusk.

08.55 Doniesienia premiera Belgii potwierdził także premier Malty.

8.55 Rzecznik Rady Europejskiej Preben Aamann ogłosił z kolei nieco wcześniej, że po przerwie w obradach przywódcy zbierają się, a na stole jest zrewidowana propozycja kompromisu w sprawie programu pomocowego dla Aten.

08.41 - Jest porozumienie - poinformował premier Belgii.

08.41 Kraje strefy euro będą musiały się złożyć na pożyczkę dla Grecji - uważa premier Ewa Kopacz. Jej zdaniem w sprawie greckiego kryzysu strefa euro stoi przed "wielkim wyzwaniem". Premier Ewa Kopacz była pytana w poniedziałek przez dziennikarzy o nieobecność Polski podczas spotkań przywódców krajów strefy euro dotyczących sytuacji w Grecji. - Dziś nas tam nie ma; my nie płacimy (na Grecję - PAP). Tam są tylko ci, którzy są w strefie euro. My dzisiaj nie płacimy ani jednego euro na pożyczki dla Grecji - powiedziała. - Dzisiaj to strefa euro, która niestety stoi przed wielkim wyzwaniem, ma olbrzymi kłopot, bo oprócz pierwotnych oczekiwań na poziomie 52 mld euro kolejnej pożyczki, już słyszę, że te oczekiwania są na poziomie powyżej 80 mld euro. Na tę pożyczkę kraje należące do strefy euro będą musiały się złożyć - dodała.

08.33 Opozycyjna partia Potami poinformowała, że nie jest skłonna do wejścia do koalicji rządowej z Syrizą, ale popierają wszelkie rozwiązania będące w interesie narodu.

08.24 Mamy nowy rekord.

08.19 Jak prognozuje grecki minister pracy Panos Skourletis, jeszcze w tym roku potrzebne będą nowe wybory parlamentarne.

08.03 Teraz największym problemem pozostaje znalezienie większości w rządzie - powiedział grecki minister pracy Panos Skourletis. Dodał, że nie można winić osób, które będą miały trudności z powiedzeniem "tak" dla tego porozumienia.

07.55 Niektórzy liderzy państw strefy euro opuszczają szczyt. Do premiera Słowenii, dołączyła prezydent Litwy. Pytana o to, czy jest już gotowe porozumienie, Grybaustkaite odpowiedziała "prawie, prawie".

07.52 Jeszcze tylko kilka minut i obecny szczyt stanie się najdłuższym w historii.

07.47 Ostatnim punktem spornym pozostaje zaangażowanie MFW w program pomocowy dla Grecji. Ale premier Cipras chce tego za wszelką cenę uniknąć, zachodni partnerzy jednak naciskają - informuje korespondentka Politico.

07.36 "Pokaz euro horroru", "Euro horror - takie tytuły dominują na "jedynkach" greckich gazet.

07.30 Szef PE Martin Schultz stwierdził, że projekt europejski "jest na ostrzu noża".

07.04 Nasz korespondent donosi z Brukseli:

06.52 Przywódcy strefy euro na szczycie w Brukseli podczas dyskusji opierali się na projekcie przygotowanym przez ministrów finansów, który określał warunki, jakie musi spełnić Grecji w celu podjęcia negocjacji w sprawie pakietu pomocowego.

Poniżej przypominamy najważniejsze założenia projektu:

1. Grecja do środy powinna przegłosować ustawy wprowadzające m.in. uproszczenie stawek VAT i rozszerzenia bazy podatku, ograniczania wydatków na emerytury i wzmocnienia niezależności greckiego urzędu statystycznego ELSTAT 2. Grecja musi także opracować szczegółowy harmonogram dla następujących działań: - szerszej reformy emerytalnej; - reformy rynku pracy, w tym wprowadzenia handlu w niedzielę i deregulacji zawodów; - prywatyzacji sieci przesyłu energii elektrycznej; - wprowadzenia instytucji negocjacji w sprawie umowy zbiorowej, strajków i zwolnień grupowych; - wzmocnienia sektora finansowego, w tym podjęcie zdecydowanych działań w sprawie zagrożonych kredytów. 3. Kolejne następujące działania, które należy podjąć, to: - prywatyzacja z zabezpieczeniem w formie majątku wartego 50 mld euro i przekazanie go do specjalnego funduszu powierniczego mieszczącego się w Luksemburgu; - cięcia kosztów w administracji publicznej i odpolitycznienie urzędów. - uzyskanie zgody wierzyciela na wprowadzenie najważniejszych przepisów przed ich złożeniem do konsultacji społecznych i w parlamencie. Jak informuje Reuters, wyżej wymienione zobowiązania są minimalnymi wymaganiami, aby rozpocząć negocjacje nad nowym programem pomocowym. - Potrzeby finansowe Grecji to 82-86 mld euro. Decyzja w sprawie nowego pakietu przewiduje pilną potrzebę uzyskania pomocy w wysokości 7 mld euro do 20 lipca i kolejnych 5 mld euro do połowy sierpnia. - Potencjalny Nowy program ESM będzie musiał zawierać bufor 10-25 mld euro dla banków. - Jeśli ostatecznie nie doszłoby do zawarcia porozumienia, Grecji może zostać zaoferowane czasowe opuszczenie strefy euro z możliwością restrukturyzacji zadłużenia.

Najważniejsze założenia projektu eurogrupyTVN24 BiS

06:25

06:00 Kolejna przerwa w obradach. Cel: ostatnie konsultacje - poinformował premier Malty.

05:45 Dziennikarze informują, że pomimo kompromisowej propozycji, która leży na stole, negocjacje wciąż są bardzo trudne. Grecja chce, aby MFW miał mniejszy udział w programie ratunkowym. Atenom przeszkadza również punkt, który zakłada przekazanie majątku państwowego o wartości 50 mld euro do specjalnego funduszu powierniczego mieszczącego się w Luksemburgu.

5:15 Szczyt trwa już 14 godzinę. Dziennikarze są wyczerpani.

5:12 Agencja AFP donosi o kompromisie do którego doszli premier Grecji, kanclerz Niemiec, prezydent Francji i szef Unii Europejskiej.

05:04 Po zakończeniu szczytu UE ma odbyć się konferencja. Sala jest już przygotowana.

04:22 Unijny szczyt został wznowiony.

04:10 To ma być już ostatni powrót do stołu negocjacyjnego.

04:07 Jak informuje Paweł Graś szczyt wznowi obrady o godz. 4.15.

Wcześniej przez cztery godzin rozmawiali ze sobą Cipras, Merkel, Hollande i Tusk. Podczas tego zamkniętego spotkania miało dojść do kompromisu, który teraz będzie omawiany w szerszym gronie przywódców państw UE - nieoficjalnie dowiedziały się media w Brukseli.

01:45 "Szczyt potrwa prawdopodobnie jeszcze kilka godzin" - donosi korespondent ZDF Stefan Leifert.

01:40 Jak twierdzą unijne najważniejszymi tematami nocnych negocjacji przywódców państw UE są prywatyzacja oraz sposób sfinansowania natychmiastowej pożyczki dla Grecji na uregulowanie raty dla EBC. Według tych źródeł w trakcie prac nad wspólnym dokumentem przywódcy ostatecznie zrezygnowali z jakiegokolwiek zapisu o możliwości tymczasowego wyjścia Grecji ze strefy euro, co sugerowały jeszcze w niedzielę po południu Niemcy.

01:20 Przerwa w szczycie ma potrwać do godz. 2.00.

01:15 Dwa oficjalne źródła francuskie zaprzeczyły w poniedziałek po północy, że Paryż może dać Grecji pożyczkę na bieżące finansowanie do czasu, aż Ateny dojdą do porozumienia z wierzycielami ws. planu ratunkowego. O takiej możliwości mówił wcześniej jeden z unijnych urzędników.

00:39 Premier Grecji Aleksis Cipras, który prowadzi w Brukseli rozmowy ostatniej szansy w sprawie uratowania Grecji przed bankructwem i wyjściem ze strefy euro, może stracić głosy kolejnych 15 deputowanych w parlamencie - napisała w niedzielę wieczorem grecka gazeta "Kathimerini". Zbuntowani posłowie, członkowie Koalicji Radykalnej Lewicy (Syrizy), napisali w niedzielę do Ciprasa oficjalny list informujący go, że nie poprą w parlamencie ciężkich warunków programu oszczędnościowego proponowanego Atenom, w zamian za nowe kredyty i pozostanie w eurolandzie, przez międzynarodowych kredytodawców.

00:20 Nasz korespondent donosi z Brukseli:

23:49 Na Twitterze w szybkim tempie popularność zyskuje hashtag #ThisIsACoup (#To ZamachStanu). Tak internauci komentują narzucanie przez zachodnich polityków ostrych reform w Grecji, co najprawdopodobniej doprowadzi do zmian w rządzie w Atenach. Obecnie jest to najszybciej zyskujący popularność hashtag w Grecji, ale też m.in w Niemczech.

23:36 Donald Tusk zarządził kolejną przerwę w rozmowach. Uczestnicy szczytu brną przez czterostronnicowy dokument, który przygotowała wcześniej eurogrupa. Według nieoficjalnych informacji są obecnie na trzeciej stronie.

22:48 W co grają Niemcy? - pyta francuska gazeta "Liberation" na poniedziałkowej okładce.

22.20 Grecki rząd chce zawarcia porozumienia z wierzycielami podczas obecnego szczytu, by uniknąć krachu banków - informuje agencja Associated Press.

22.07 Plan prywatyzacji przygotowany przez eurogrupę i proponujący zabezpieczenie w formie majątku wartego 50 mld euro jest "z innej planety" - wynika z oficjalnych doniesień greckiej delegacji.

22.02 Podczas szczytu analizowana jest obecnie druga strona (czterostronicowej - red.) propozycji przygotowanej przez eurogrupę. Dyskusja dotyczy prywatyzacji - informuje dziennikarka Politico powołując się na źródła UE.

21.40 Grecki rząd ocenia propozycję eurogrupy jako "bardzo złą" - wynika z oficjalnych doniesień.

21.29 Kanclerz Merkel jest najbardziej nieustępliwa w rozmowach - donosi jeden z przedstawicieli greckiej delegacji.

21.06 Ruszyły rynki walutowe w Azji. Na otwarciu euro traci 0,5 proc. w stosunku do dolara.

21.01 Pojawiła się również informacja o spotkaniu greckiego ministra finansów Euklida Cakalotosa z jego niemieckim i francuskim odpowiednikiem.

20.44 Tymczasem, w centrum Aten gromadzą się tłumy Greków, którzy sprzeciwiają kolejnych oszczędnościom narzucanym przez europejskich partnerów. Wielu z nich wprost opowiada się za Grexitem.

20.40

20.32 Prognoza Pawła Grasia, doradcy przewodniczącego RE Donalda Tuska.

20.20 Wznowiono szczyt, o czym poinformował rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

20.10 Sekretarz skarbu USA Jack Lew podkreślił w niedzielnym oświadczeniu, że "raporty wykazujące pewne postępy" w rozmowach między Grecją a jej europejskimi wierzycielami napawają go nadzieją - poinformował Reuters.

Jednocześnie wezwał jednak strony, aby wykazały się elastycznością w negocjacjach.

- Odbudowa zaufania wymaga wykazania, że program będzie realizowany i zostaną zapewnione procedury dla równoważenia długu - podkreślił w oświadczeniu Lew.

Jak poinformował Departament Skarbu, oświadczenie Lew zostało opublikowane po wcześniejszej rozmowie telefonicznej z greckim premierem Aleksisem Ciprasem.

19:58 Według strony greckiej, trwa walka o poprawę projektu przygotowanego przez eurogrupę.

19.53

19.48 W ciągu dziesięciu minut ma zostać wznowiony szczyt ws. Grecji

19.24 Prezydent Niemiec Joachim Gauck w rozmowie z ZDF przyznał, że nie wyobraża sobie strefy euro bez Grecji.

19.00 Grecja potrzebuje 7 mld euro przed 20 lipca i dodatkowych 5 mld do połowy sierpnia - zakłada projekt eurogrupy.

Do 20 lipca Grecja ma spłacić kolejną ratę pożyczki Europejskiemu Bankowi Centralnemu w wysokości 3,5 mld euro.

18.56 Ponadto, w projekcie przygotowanym przez eurogrupę szacuje się, że Grecja potrzebuje wsparcia na poziomie 82-86 mld euro.

18.52 Projekt przygotowany przez eurogrupę przewiduje alternatywę dla programu pomocowego: czasowy Grexit z redukcją zadłużenia - poinformował Reuters.

18:33 W przerwie szczytu trwa spotkanie z udziałem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, premiera Ciprasa, greckiego ministra finansów, kanclerz Merkel oraz prezydenta Hollande'a.

18.17 Pojawiła się lista reform przygotowana przez eurogrupę, które Grecy musieliby przyjąć do środy, aby uzyskać program pomocowy.

Wśród reform znajdują się m.in. zmiany w podatku VAT, zrównoważenie systemu emerytalnego, przyjęcie kodeksu postępowania cywilnego, ochrona prawnej niezależności greckiego urzędu statystycznego - ELSTAT, wdrożenie automatycznych cięć wydatków, podjęcie zdecydowanych działań w sprawie zagrożonych kredytów, odpolitycznienie administracji oraz powrót troiki do Aten.

18.08 Jak poinformował premier Malty trwa przerwa w dyskusji, podczas której przywódcy będą konsultować się ze swoimi doradcami.

17.47 Podczas szczytu przemówienie na temat Grecji wygłosił także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, który podkreślił, że "dzisiejsze decyzje determinują przyszłość Europy i wpłyną na życie milionów ludzi".

Nawiązał także do środowej debaty z udziałem premiera Ciprasa w PE. Jak stwierdził, "w Parlamencie Europejskim jest silna większość opowiadająca się za pozostawieniem Grecji w strefie euro". Dodał jednak, że zwolennicy pozostania Aten w eurogrupie "chcą także zobaczyć wyraźną chęć pozostania w strefie euro ze strony Grecji".

- Nie ma wątpliwości, że wszystko musi zacząć się od Grecji - mówił Schulz. Przewodniczący PE podkreślił, że gospodarki zarówno Grecji oraz UE, jak i przyszłość są ściśle związane ze sobą i dlatego trzeba znaleźć rozwiązanie.

- Rozwiązaniem jest znalezienie kompromisu, w którym zostaną spełnione oczekiwania obu stron - stwierdził Schulz.

17.32 Dyskusja na temat przyszłości Grecji już ruszyła. Informuje o tym na swoim koncie społecznościowym rzecznik prasowy przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

17.03 Fiński minister finansów Alexander Stubb poinformował, że ministrowie uzgodnili listę reform, które Grecja miałaby rozpocząć w najbliższych dniach, co będzie warunkiem uzyskania pomocy finansowej. Są to dodatkowe warunki wobec tego, co zaproponowała sama Grecja. - Myślę, że mamy bardzo dobrą propozycję, która zostanie przedstawiona szefom państw i rządów - powiedział Fin. Według Stubba propozycja ta przewiduje, że Grecja uchwali ustawy w sprawie reform do 15 lipca, zobowiąże się do reform dotyczących rynku pracy, systemu emerytalnego i podatkowego, a także podejmie kroki w kierunku prywatyzacji.

16.56 Z kolei belgijski minister zaznaczył, że dotychczasowe greckie propozycje są niewystarczające i trzeba do nich dodać kilka warunków.

16.50 Zdaniem ministra finansów Austrii grecki parlament musi zdecydować w poniedziałek, że popiera wszystko, co zostanie uzgodnione.

Guardian pisze, że po rozpoczęciu spotkania Cipras „nie wygrał uścisku” od Merkel, ale rozmawiał na osobności z przywódczynią Niemiec i Hollandem.

Merkel Cipras HollandePAP/EPA/OLIVIER HOSLET

16.31

16.30 Ministrowie finansów państw strefy euro nie podjęli w niedzielę ostatecznej decyzji w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie dla Grecji, pozostawiając ją przywódcom państw eurolandu - poinformował szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. - Pokonaliśmy długą drogę, ale pewne ważne sprawy wciąż pozostają otwarte - powiedział Dijsselbloem po zakończeniu spotkania eurogrupy w Brukseli. - Poinformujemy szefów państw i rządów, którzy mogą to przedyskutować i - mam nadzieję - podjąć decyzję w tych ostatnich kwestiach - dodał.

16.29 Przybywający na szczyt premier Włoch Mateo Renzi podkreślił, że jest gotowy na osiągnięcie porozumienia z Grecją.

16.26

16.16 Z kolei szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podkreślił, że przyszłość Europy rozstrzygnie się dziś w nocy.

16.12 Zakończyło się spotkanie ministrów finansów eurogrupy. Jak napisał na Twitterze fiński minister Alexander Stubb, jest postęp w negocjacjach.

Wszystko wskazuje jednak na to, że eurogrupa nie dała zielonego światła do rozpoczęci negocjacji o nowym programie wsparcia dla Aten. Decyzję w tej sprawie ministrowie przekazali przywódcom państw strefy euro, którzy zbierają się w niedzielę po południu w Brukseli.

- Wygląda na to, że nie otrzymamy dziś od eurogrupy (ministrów finansów - red.) jednoznacznego dokument, który zaleca podjęcie negocjacji z Grecją - powiedziała Merkel przed rozpoczęciem szczytu eurolandu. - To nie dziwi, bo sytuacja jest skrajnie trudna - dodała. Zdaniem niemieckiej kanclerz "utracono najważniejszą walutę, jaką jest zaufanie". - Dlatego będziemy mieć dziś trudne rozmowy i nie będzie porozumienia za wszelką cenę - dodała. Według Merkel, trzeba zagwarantować, że korzyści z porozumienia ws. Grecji będą przeważać nad jego wadami.

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył przed rozpoczęciem niedzielnego szczytu eurolandu w sprawie Grecji, że nie ma czegoś takiego jak tymczasowe wyjście ze strefy euro. Taką propozycje - według nieoficjalnych informacji - miały przedstawić Niemcy. - Grexit oznaczałby, że Europa się cofa. Nie chcę tego - podkreślił Hollande. Zadeklarował, że Francja zrobi wszystko, aby Grecja pozostała w strefie euro, ale zastrzegł, że aby tak się stało muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Podkreślił, że Ateny muszą szybko przeprowadzić konieczne reformy. Szef KE Jean-Claude Juncker powiedział z kolei, że "będzie walczył do ostatniego ułamka sekundy, by osiągnąć porozumienie" z Grecją. - Mam nadzieję, że będziemy mieli porozumienie - oświadczył. Jedna z opcji, które znalazły się w stanowisku niemieckiego ministerstwa finansów, przygotowanym na spotkanie eurogrupy, zakładała opuszczenie przez Grecję eurolandu co najmniej na pięć lat i zrestrukturyzowanie zadłużenia. Źródła zbliżone do spotkania ministrów finansów państw strefy euro informowały, że nie była ona jednak oficjalnie zaprezentowana i omawiana.

Możemy osiągnąć dziś porozumienie, jeśli będą tego chciały wszystkie strony - powiedział w niedzielę premier Grecji Aleksis Cipras przed rozpoczęciem nadzwyczajnego szczytu państw strefy euro w sprawie pomocy dla Aten. Zadeklarował gotowość do kompromisu. - Jestem gotowy na sprawiedliwy kompromis. Jesteśmy to winni Europejczykom. Możemy osiągnąć dziś porozumienie, jeśli będą tego chciały wszystkie strony - powiedział Cipras dziennikarzom w Brukseli.

Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn skrytykował w niedzielę na łamach "Sueddeutsche Zeitung" twardą postawę Niemiec wobec Grecji. Ostrzegł, że Niemcy prowokują w ten sposób konflikt z Francją, co miałoby katastrofalne skutki dla UE. - Jeżeli Berlin nie wykorzysta szansy, jaką stworzyły greckie propozycje reform, to będzie to miało fatalne skutki dla reputacji Niemiec w UE i na świecie - powiedział Asselborn w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej "SZ". - Jeżeli Niemcy będą obstawać przy Grexicie, to sprowokują głęboki konflikt z Francją, co byłoby katastrofą dla Europy - zaznaczył luksemburski polityk. Asselborn ostrzegł przed podziałem UE na cześć północną i południową. - Niemcy ponoszą ogromną odpowiedzialność. Chodzi teraz o to, by nie dopuścić do odrodzenia koszmarów z przeszłośc

Autor: mn/mb//km/bgr / Źródło: PAP

Raporty: