Płać za wjazd do Unii Europejskiej. Oto szczegóły

Ze świata

ec.europa.eu | Etienne AnsotteUnia Europejska rozważa wprowadzenie systemu rejestracji ETIAS

Unia Europejska chce wzmocnić kontrole granic zewnętrznych. Obywatele krajów spoza niej przekraczając granicę będą musieli się zarejestrować w specjalnym systemie. A to może kosztować ok. 13-15 euro.

Podobne rozwiązanie wprowadziła już Australia i USA. Dla podróżujących z krajów trzecich, niepodlegających obowiązkowi wizowemu wprowadziły już elektroniczną procedurę identyfikacji.

Teraz w ich ślady chce pójść także UE, wprowadzając ETIAS, czyli europejski podróżniczy system informacji i zezwoleń (ang. European Travel Information and Authorisation System).

Faza testowa

Obecnie trwa właśnie faza testowa tego systemu, która zakończyć się ma w październiku. Zmiany czekają także kodeks graniczny Schengen - prac mają ruszyć pod koniec roku. Wdrożenie elektronicznej procedury identyfikacji planowane było już od dawna, jednak zamachy w Paryżu spowodowały, że szefowie resortów spraw wewnętrznych UE spowodowały, że temat powrócił na tapet. Głównym celem jest bezpieczeństwo.

Milionowe wpływy

Osoby zwolnione z obowiązku wizowego na obszarze UE będą musiały zarejestrować się w Internecie. Będzie to wiązało się z opłatą rzędu 13-15 euro. Szacunkowo wizy nie potrzebuje ok. 30 mln obywateli spoza UE. Oznacza to, że wpływy z tytułu opłat wynieść mogą nawet od 390 mln euro do 1,5 mld euro rocznie.

Opłaty także dla Brytyjczyków

Kwoty te mogą jednak wzrosną, bo i liczba osób zobowiązanych do opłat może być wyższa. Po Brexicie Brytyjczycy, którzy przyjadą do UE także będą musieli zarejestrować się w ETIAS. Jeśli UE wyrazi pozwolenie na zwolnienie ich z obowiązku wizowego, podobna zasada będzie dotyczyła także obywateli Turcji i Ukrainy.

Zobacz: Dowódca sił NATO: Rosja i Asad chcą zalać Europę uchodźcami. Co dalej ze strefą Schengen?

Autor: ag/gry / Źródło: DW

Źródło zdjęcia głównego: ec.europa.eu | Etienne Ansotte