Syriza wygrywa, KE przypomina. "Oczekujemy realizacji programu pomocowego"

Ze świata

ShutterstockKomisja Europejska pogratulowała liderowi Syrizy Aleksisowi Ciprasowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji

Komisja Europejska pogratulowała liderowi Syrizy Aleksisowi Ciprasowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji. KE ma nadzieję, że realizacja programu pomocowego dla tego kraju będzie przebiegała zgodnie z harmonogramem.

List z gratulacjami do Ciprasa wysłał szef KE Jean-Claude Juncker. Jeszcze w poniedziałek ma z nim też rozmawiać telefonicznie. Rzecznik KE Margaritis Schinas mówił na konferencji prasowej w Brukseli, że to pod przywództwem Ciprasa Grecja zobowiązała się do przyjęcia ambitnego programu reform. Kilka miesięcy wcześniej lider Syrizy był zdecydowanie przeciwny oszczędnościom, których od Aten wymagają kredytodawcy.

Działania rządu przejściowego

- Grecja podpisała porozumienie w tej sprawie w ubiegłym miesiącu. Nowy rząd będzie miał mandat, by prowadzić reformy. Tak jak w przeszłości KE i przewodniczący Jean-Claude Juncker są gotowi udzielić pomocy. Grecja ma przed sobą dużo pracy i nie ma czasu do stracenia - oświadczył Schinas. Podkreślił, że KE spodziewa się, iż jesienią nastąpi przegląd realizacji trzyletniego programu pomocowego opiewającego na 86 mld euro. Pozytywna opinia po tym przeglądzie jest warunkiem wypłaty kolejnych transz pożyczek. Planowo przegląd ma się odbyć pod koniec października. Schinas zaznaczył, że rząd przejściowy, sformowany w Grecji po tym jak Cipras podał się do dymisji, wykonał znaczącą pracę, "przygotowując grunt pod wiele spraw, które będą musiały zostać rozwiązane w ramach przeglądu". - Wielu ministrów rządu przejściowego było w Brukseli. Utrzymywaliśmy kontakty i oczekujemy teraz, że nowy rząd będzie szybko zaprzysiężony. Sądzę, że zaraz po tym nastąpi sekwencja wydarzeń, które doprowadzą nas do przeglądu programu, tak jak jest to przewidziane w porozumieniu (kredytodawców z Grecją) - oświadczył Schinas. Dodał, że na tym etapie można powiedzieć, iż wszystko będzie się odbywało tak jak zostało zaplanowane. Zwycięstwo lewicowej Syrizy w wyborach w Grecji nie tak dawno przyprawiałoby o ból głowy zarówno rynki finansowe, przedstawicieli instytucji unijnych, jak i inne państwa strefy euro. Po wielomiesięcznych negocjacjach ugrupowanie Ciprasa zgodziło się jednak na realizację reform oszczędnościowych, przeciwko którym wcześniej występowało.

Druga szansa dla CiprasaTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock