Najbogatsi zbiednieli. Przez tanie surowce i zawirowania na rynkach

Ze świata

sxc.huMajątki najbogatszych ludzi świata znacznie się uszczupliły w 2015 roku.

To nie był dobry rok dla miliarderów. 400 najbogatszych ludzi świata w 2015 r. straciło łącznie 19 mld dol. - pokazuje Bloomberg Billionaires Index.

Spadające ceny towarów oraz niepokojące sygnały z coraz wolniej rozwijających się Chin trapią inwestorów z całego świata. Doprowadziły także do pierwszego spadku wskaźnika zamożności od 2012 roku. Wtedy właśnie Bloomberg stworzył swój Billionaires Index i rozpoczął monitorowanie największych, globalnych majątków.

Najwięksi tracą

Dla przykładu, amerykański inwestor Warren Buffet, trzeci najbogatszy człowiek świata, stracił w 2015 r. 11,3 mld dol. Jego fundusz Berkshire Hathaway Inc. po raz pierwszy od 2011 roku odnotował roczną stratę.

Współzałożyciel Microsoft Bill Gates, wciąż dzierżący tytuł najbogatszego człowieka globu od maja 2013 roku zanotował straty rzędu 3 mld dol.

Buffet oraz Meksykanin Carlos Slim (do niedawna na podium rankingu najbogatszych) zostali zdetronizowani przez Hiszpana Amancio Ortegę, właściciela Inditexu - największego modowego detalisty. Ortega, który od czerwca 2012 roku nosi miano najbogatszego Europejczyka, zyskał w tym roku ok. 10 mld dol. Jego majątek wzrósł do 73,2 mld dol.

Są i wygrani

Awans Hiszpana był wciąż jednak mniejszy niż rekordowy skok w zestawieniu założyciela Amazon.com Jeffa Bezosa. Miliarder pomnożył swoją fortunę więcej niż dwukrotnie i dobił do sumy 59 mld dol. Bezos zyskał 31 mld dol. tylko w 2015 roku, nadrabiając stratę w wysokości 7,4 mld dol., którą odnotował w 2014 roku. Dzięki zyskom poszybował o 16 pozycji w górę, lądując na 4. pozycji w klasyfikacji. Jak wskazuje Bloomberg, pod kontrolą 400 najbogatszych ludzi świata znajduje się łącznie 3,9 bilionów dol. To więcej niż PKB każdego kraju na świata, wyłączając USA, Chiny i Japonię. W szczytowym momencie, 18 maja miliarderzy dzierżyli prawie 4,3 biliona dolarów.

Chińczycy z problemami

Chińscy miliarderzy w 2015 roku doświadczyli największych trudności. Jeszcze 1 stycznia na liście znajdowało się 23 chińskich bogaczy z majątkiem o wartości netto 205 mld dol. W maju ranking wskazywał już 31 osób z łącznym majątkiem 348 mld dol., natomiast 28 grudnia ich fortuna spadła do 256 mld dol. Najzamożniejsi z Rosji także doświadczają trudnych momentów. Spadające ceny ropy oraz przeciągające się konsekwencje wprowadzenie sankcji przyczyniły się do pierwszej od sześciu lat gospodarczej zapaści. Do 28 grudnia tego roku straty 19 rosyjskich miliarderów notowanych na „liście 400-tu” wyniosły w sumie 8 mld dol.

Złoty mariaż technologii z reklamą

Najlepiej prosperującym sektorem w 2015 roku okazały się technologie. 44 miliarderów z tego sektora dołożyło 81 mld dol. netto do wspólnego koszyka bogaczy. Liderem był Bezos ze swoim wzrostem rzędu 31 mld dol. Szef Facebooka, Mark Zuckerberg zyskał 12 mld dol. dzięki unowocześnionym modelom reklamy mobilnej, które poszerzyły jego grupę odbiorców. Silna sprzedaż reklam spowodowała wzrost fortuny Siergieja Brina oraz Larry’ego Page'a - współzałożycieli Google'a. Ich majątek wzrósł łącznie o 20 mld dol.

Autor: ag / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu