Podrabiali suszarki znanej firmy, są aresztowania. "Mogły niszczyć włosy"

Ze świata

Porady UOKiK-u dotyczące zakupu elektronarzędziUOKiK
wideo 2/3

Chińska firma, która produkowała podróbki suszarek do włosów popularnej brytyjskiej marki Dyson, została zamknięta przez policję. Aresztowano 36 osób.

Około 400 podrobionych suszarek do włosów Dyson, 1500 półproduktów i 200 tysięcy komponentów zostało przejętych w ramach wspólnej akcji przeprowadzonej przez służby bezpieczeństwa z Szanghaju, Guangdong i Fujian - podała gazeta "South China Morning Post". Dochodzenie rozpoczęło się w sierpniu ubiegłego roku po tym, jak policja otrzymała informacje od konsumentów, którzy w sklepach internetowych zakupili podrobione suszarki.

Podrabiane suszarki

Małżeństwo, które było "mózgiem" operacji, w ubiegłego roku założyło firmę w południowej prowincji Guangdong, kupiło produkty marki Dyson, wynajęło techników, którzy dokonali analizy urządzeń, a następnie uruchomiło własne linie montażowe. Para ta zatrudniała również pracowników i stworzyła działy zajmujące się zaopatrzeniem, produkcją, magazynowaniem, logistyką oraz sprzedażą hurtową i detaliczną. Jak podała policja, podrobione suszarki trudno było odróżnić od oryginalnych, jednak nie spełniały standardów i mogły przyczynić się do zniszczenia włosów, a także powodować zagrożenie pożarowe. Podrobione suszarki do włosów sprzedawano w cenie od 10 do 50 procent niższej od ceny sprzedaży produktów Dyson. Suszarki tej marki w Chinach kosztują około 435 dolarów. Władze poinformowały, że policja z Szanghaju w 2018 roku zbadała 500 spraw dotyczących naruszenia praw własności intelektualnej.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock