Supermarket bez opakowań i foliowych torebek. Nadciąga rewolucja

Ze świata

original-unverpackt.deTak wygląda supermarket bez opakowań i foliowych torebek - Original Unverpackt w Berlinie

W Berlinie od kilku miesięcy z powodzeniem działa supermarket z produktami bez opakowań i foliowych siatek przy kasach. Aby zrobić w nim zakupy należy przynieść do sklepu własne opakowania i koszyki.

Supermarket nazywa się Original Unverpackt co oznacza „Oryginalnie Niezapakowane”. Jego twórczynie, czyli Sara Wolf i Milena Glimbowski oferują w nim około 400 produktów. Jednak żaden z nich nie jest zapakowany w znane z tradycyjnych sklepów kartony, kubeczki, puszki, tacki, butelki, czy pudełka.

Jak to działa?

Klienci, którzy chcą kupić np. makaron muszą przyjść do sklepu z własnym opakowaniem. Podobnie jest z innymi produktami, czyli np. sokami, jogurtami, czy śmietankami, które należy napełnić w zabrane ze sobą butelki, czy słoiczki. Co ciekawe, foliowych reklamówek nie ma też przy kasach. Jednak zapominalscy mogą liczyć na przyjazne naturalnemu środowisku opakowania wielokrotnego użytku oraz papierowe torby.

Nadchodzi zmiana?

Sklep miał rozpocząć rewolucję i zmienić sposób myślenia klientów. Teraz jesteśmy przyzwyczajeni, że niemal wszystkie produkty są „fabrycznie” zapakowane, a nawet te kupowane na wagę możemy schować w jednorazową foliową reklamówkę. Problem w tym, że w efekcie takiego działania każdy z nas produkuje 250 kg śmieci rocznie. W Niemczech produkowanych jest 16 mln ton śmieci rocznie. Założycielki sklepu chciały przerwać tę obsesję pakowania. Pierwszy supermarket ruszył w połowie września 2014 roku, bo zrzucili się na niego internauci. Twórczynie na portalu crowd-fundingowym zebrały 100 tys. euro, choć deklarowały, że potrzebują o połowę mniej. Sklep, mimo również krytycznych głosów, ma wiernych klientów, którzy kupując dbają o ekologię, a jego właścicielki szykują ekspansję. Teraz chcą otworzyć kolejny sklep w modnej dzielnicy Berlina.

Koniec foliowych toreb?

Warto przypomnieć, że Unia Europejska chce ograniczenia foliowych torebek w sklepach. Chce, aby do 2017 roku ich zużycie w krajach UE spadło o 50 proc., a do 2019 nawet o 80 proc. Za pięć lat, czyli w 2020 roku foliowe torebki mają być całkowicie zakazane.

Autor: msz//km / Źródło: The Guardian, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: original-unverpackt.de