TVN24 Biznes | Ze świata

Bułgaria chce wejść do strefy euro. Minister finansów wskazał termin

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP, Reuters

Bułgaria chce wejść do strefy euro 1 stycznia 2024 roku. Nowy centrowy rząd jest zdeterminowany, aby wykonać ten krok - powiedział w rozmowie z Agencją Reutera minister finansów Assen Vassilev.

Assen Vassilev, absolwent Uniwersytetu Harvarda, który objął stanowisko w grudniu 2021 roku, stwierdził, że ani rosnąca inflacja, ani tegoroczny deficyt nie powinny wypchnąć Bułgarii z drogi do przyjęcia euro.

- Potwierdziliśmy nasz cel, jakim jest przyjęcie przez Bułgarię euro 1 stycznia 2024 roku. Z technicznego punktu widzenia wszystko postępuje dobrze, wykonujemy całą konieczną pracę, więc sądzimy, że nie będzie żadnych problemów - powiedział Vassilev w wywiadzie dla Agencji Reutera, odpowiadając na pytanie o datę wstąpienia kraju do strefy euro. Dodał przy tym, że jest "przekonany" co do daty wejścia do strefy euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bułgaria chce wejść do strefy euro

Rząd i bank centralny Bułgarii przedstawili plan wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej od 2024 roku na początku lipca 2021 roku. Rok wcześniej Bułgaria została przyjęta do mechanizmu ERM II. Przyjęcie euro przez Bułgarię zapowiedział wcześniej poprzedni rząd premiera Bojko Borisowa. Nowym premierem Bułgarii w połowie grudnia 2021 roku został Kirił Petkow.

Wejście kraju do strefy euro zaplanowano bez okresu przejściowego. Oznacza to, że data przyjęcia nowej waluty zbiegnie się z wprowadzeniem euro jako oficjalnego środka płatniczego. Przez pierwszy miesiąc od przyjęcia wspólnej waluty lew i euro będą wykorzystywane równolegle.

W ramach przygotowania do przyjęcia euro bułgarska waluta powinna przejść przez udział w mechanizmie walutowym ERM II, zwanym też "poczekalnią do strefy euro", co najmniej do lipca 2022 roku. Potrzebne będą też pozytywne oceny Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Niezbędna będzie również zgoda państw eurolandu.

Bułgaria powinna też spełnić kryteria z Maastricht do członkostwa w strefie euro, w tym warunek niskiej inflacji. Dokument określa sposoby przeliczenia cen, depozytów bankowych i odsetek, a także wymiany gotówki w bankach. Określone są zmiany ustawodawcze, które trzeba wprowadzić w związku z wejściem do strefy euro.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Circlephoto / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości