33 fabryki zamknięte. Strajkuje prawie 50 tysięcy pracowników motoryzacyjnego giganta

Ze świata


Ponad 49 tysięcy pracowników General Motors rozpoczęło w poniedziałek nad ranem w USA strajk - informuje agencja Associated Press. Wcześniej związkowcy nie doszli do porozumienia z przedstawicielami koncernu w sprawie nowej umowy zbiorowej.

W dziewięciu stanach z powodu strajku nie działają 33 fabryki i 22 magazyny części zamiennych jednego z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie.

Nie jest jasne, jak długo będzie trwał protest. Według związku United Auto Workers (UAW), którego członkowie biorą udział w strajku, GM w czasie trwających od miesięcy rozmów nie przedstawił pracownikom znaczących propozycji. Z kolei firma twierdzi, że złożyła konkretne oferty, w tym zapowiedź podniesienia pensji i inwestycji w fabrykach.

Jak podkreśla AP, jest to pierwszy tak duży strajk zorganizowany przez UAW w General Motors od 2-dniowego strajku w 2007 roku.

"Bronimy uczciwych płac"

Wiceszef UAW, główny negocjator związkowców Terry Dittes ocenił, że strajk jest ostatecznością, ale jest potrzebny, ponieważ obie strony są daleko od porozumienia w negocjacjach nad nową czteroletnią umową zbiorową.

- Bronimy uczciwych płac, bronimy wysokiej jakości opieki zdrowotnej w przystępnej cenie, bronimy naszej części zysków - mówił.

Z kolei GM podkreśla, że zaoferowało pracownikom m.in. podniesienie płac oraz inwestycje w amerykańskich fabrykach o wartości 7 mld dolarów, które skutkowałyby pojawieniem się 5,4 tys. nowych miejsc pracy.

Część z nich mieliby zapełnić obecni pracownicy. Firma utrzymuje, że zaproponowała pracownikom również wyższy udział w zyskach i że oferuje jedne z lepszych w kraju usługi zdrowotne.

Rozmowy mają zostać wznowione w poniedziałek o 10 rano (godz. 16 w Polsce).

Największe firmy motoryzacyjne

Jak podawał na początku roku branżowy Automotive News, globalna sprzedaż samochodów spadła w 2018 roku o 0,5 procent do 94,8 miliona, po raz pierwszy od 2009 roku. Morgan Stanley w styczniu przewidywał na 2019 rok kolejny spadek o 0,3 procent, ale większe niż się spodziewano spowolnienie na rynku chińskim może pogorszyć te wyniki.

Według najnowszego rankingu Global 2000 "Forbesa" największymi motoryzacyjnymi spółkami notowanymi na giełdzie są Toyota, Volkswagen, Daimler, General Motors oraz BMW Group. Do GM należą takie marki samochodów jak Chevrolet, Buick, Cadillac, GMC, Holden, Baojun i Wuling.

Autor: kris / Źródło: PAP