Strajk na lotniskach w Berlinie. Odwołano blisko 650 lotów

Ze świata

ShutterstockLiczba anulowanych lotów może się jeszcze powiększyć

Z powodu rozpoczętego w poniedziałek rano strajku personelu naziemnego na lotniskach Tegel i Schoenefeld w Berlinie odwołanych zostało blisko 650 lotów. Akcja protestacyjna, do której wezwał związek zawodowy branży usługowej Verdi, potrwa do wtorku rano.

Strajk rozpoczął się o godz. 4 w poniedziałek i ma zakończyć się o godz. 5 we wtorek. Uczestniczy w nim 2 tys. pracowników zatrudnionych m.in. przy rozładunku bagaży.

Liczba anulowanych lotów może się jeszcze powiększyć.

Związkowcy domagają się podwyżki płac o jedno euro - do 12 euro za godzinę.

Kosztowny strajk

Rzecznik związku Verdi Andreas Splanemann powiedział wcześniej agencji dpa, że pracodawcy nie złożyli związkowcom żadnej nowej oferty. - Dlatego strajk jest koniecznością - zaznaczył związkowiec.

Poprzedni strajk trwał od piątku rano do soboty rano. Na obu lotniskach odwołano wówczas ponad 670 lotów. Dzień strajku kosztuje port i przewoźników 25 mln euro.

W przeprowadzonym tydzień temu głosowaniu za strajkiem opowiedziało się 98,6 proc. pracowników. Firmy zajmujące się odprawą pasażerów i bagażu zostały w 2008 roku sprywatyzowane, co spowodowało pogorszenie warunków płacowych zatrudnionych.

Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska:

Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniskaTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock