Fed podwyższył stopy procentowe

Ze świata

TVN24 BiSAmerykańskie cła weszły w życie

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 1,75-2,0 proc. - podano w komunikacie. Bankierzy z Fed podwyższyli prognozy liczby podwyżek w całym 2018 roku do czterech z szacowanych poprzednio trzech.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie. To siódma podwyżka w cyklu rozpoczętym w grudniu 2015 r. Fed oczekuje, że "kolejne stopniowe podwyżki stóp procentowych będą zbieżne z utrzymującym się wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz poziomem inflacji w pobliżu 2-proc.". Podtrzymano ocenę, że "ryzyka dla perspektyw dla gospodarki są zasadniczo zbilansowane". Polityka monetarna Fed determinowana będzie poprzez "prognozowane i realne warunki w gospodarce, w odniesieniu do celu maksymalnego zatrudnienia oraz 2-proc. celu inflacyjnego".

Usunięte fragmenty

Z komunikatu usunięto z kolei sformułowanie w brzmieniu: "stopa fed funds prawdopodobnie pozostanie przez jakiś czas poniżej poziomów oczekiwanych w długim terminie". Usunięto także ustęp brzmiący: "faktyczna ścieżka stóp procentowych będzie zależeć od perspektyw gospodarczych w obliczu napływających danych makro". Fed podtrzymał ocenę, że w ujęciu rocznym zarówno zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii "zbliżyły się do 2 proc.". Fed podwyższył prognozę liczby podwyżek stóp procentowych na 2018 r. do czterech oraz utrzymał prognozy podwyżek na kolejne lata.

Autor: //dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)