Yellen: podwyżka stóp procentowych w grudniu jest możliwa

Ze świata


Podwyżka stóp procentowych w grudniu jest możliwa - powiedziała Janet Yellen, szefowa Rezerwy Federalnej. Jednak o tym, czy tak się stanie zdecydują dane makroekonomiczne.

Janet Yellen, szefowa Fed powiedziała dziś przed komisją Kongresu, że decyzja w sprawie podniesienia stóp procentowych w grudniu nie została jeszcze podjęta. - O tym, czy Rezerwa Federalna ostatecznie podejmie decyzję o podwyżce, zdecydują dane makroekonomiczne - tłumaczyła Yellen. Dodała również, że gospodarka USA według założeń Rezerwy Federalnej będzie rozwijała się w tempie wystarczająco silnym, aby można sytuacja na rynku pracy wciąż się poprawiała. A to ma pobudzić inflację.

Będzie podwyżka?

Stopy procentowe w USA są na obecnym rekordowo niskim poziomie od końca 2008 roku, kiedy to Fed obniżył je do blisko zerowego poziomu w odpowiedzi na światowy kryzys finansowy. Po raz ostatni podwyżka stóp procentowych w USA miała miejsce w czerwcu 2006 roku. Do końca roku odbędzie się jeszcze jedno posiedzenie Fed - w grudniu. To właśnie wtedy może dojść do długo oczekiwanej przez inwestorów podwyżki stóp procentowych. Warto przypomnieć, że wcześniej Yellen mówiła, że stopy procentowe wzrosną prawdopodobnie do końca tego roku. Jednak nie stało się tak na wcześniejszych posiedzeniach Fed. Analitycy twierdzą, że przyczyną odkładania decyzji o podniesieniu stóp było m.in. spowolnienie gospodarcze w Chinach.

Dolar drożeje

Yellen stwierdziła dziś, że Rezerwa Federalna twierdzi, że niektóre zagrożenia, wynikające z międzynarodowej sytuacji gospodarczej, zmalały. BBC podaje, że tymi słowy odniosła się do sytuacji w Chinach, gdzie władze podjęły szereg działań, aby ustabilizować wzrost PKB. Brytyjski serwis podkreśla też, że po jej wystąpieniu umocnił się dolar, a to oznacza, że perspektywa podniesienia stóp procentowych w USA jest coraz bardziej realna.

Autor: msz/gry / Źródło: BBC,