Fed nie zmienił stóp procentowych. Ale wciąż nie wyklucza podwyżek

Ze świata

sxc.huRezerwa Federalna (Fed) pozostawiła na obecnym poziomie stopy procentowe

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed) pozostawiła na obecnym poziomie stopy procentowe - poinformował Reuters. Ta decyzja nie była zaskoczeniem dla rynku. Analitycy oczekują bowiem, że stopy zostaną podniesione nie wcześniej niż we wrześniu tego roku. Obecnie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych są na niemal zerowym poziomie. Ich docelowy zakres został określony na 0-0,25 procent.

Jednakże, sam Fed jeszcze w kwietniu "nie wykluczał" podwyżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu. Podkreślając także za marcowym komunikatem, że podwyżka jest możliwa, gdy poprawi się sytuacja na rynku pracy, a inflacja wróci do celu na poziomie 2 proc.

Dlaczego?

Amerykański bank centralny nie śpieszy się z podwyżką stóp procentowych, bo gospodarka USA rozwija się w dobrym tempie.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej wskazali, że powolny wzrost ekonomiczny na świecie w połączeniu z wolniejszym niż oczekiwano wzrostem wynagrodzeń w USA mogą spowodować, że podniesienie stóp procentowych może zahamować wzrost gospodarczy.

Fed zaniepokojony jest przede wszystkim zagrożeniom wynikającym z umacniającego się dolara, wojną na Ukrainie, spowolnieniu w gospodarce Chin oraz przedłużających się negocjacjach między Grecją a jej wierzycielami.

Bezrobocie w USA rośnie. Ale powstało sporo nowych miejsc pracyTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu