W USA jest lepiej, niż się spodziewano. Dolar najdroższy od 11 lat

Ze świata

W USA jest lepiej

Dane z amerykańskiego rynku pracy znacznie lepsze od prognoz. Przybyło 271 tys. nowych miejsc pracy. Prognozowano 181 tys. Dolar wystrzelił: o godz. 14.30 i kosztował prawie 4 zł, potem jego kurs zaczął nieznacznie opadać i koło godz. 19.00 trzeba było za niego zapłacić 3,98 zł. Piątkowy kurs amerykańskiej waluty w parze do złotego osiągnął najwyższy poziom od 2004 roku.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w październiku wzrosła o 271 tys., podczas gdy we wrześniu wzrosła o 137 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 268 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 149 tys., po korekcie. Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 5,0 proc., wobec 5,1 proc. we wrześniu - podał amerykański Departament Pracy.

Rzeczywistość lepsza od prognoz

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,0 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 185 tys. wobec 142 tys. we wrześniu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 169 tys. wobec 118 tys. miesiąc wcześniej przed korektą. Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w październiku 62,4 proc. wobec również 62,4 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w październiku o 0,4 proc., wobec braku zmian miesiąc wcześniej. Tutaj spodziewano się w październiku odczytu 0,2 proc.

W reakcji na dobre dane z amerykańskiego rynku, dolar zyskuje na wartości:

Autor: km / Źródło: PAP -

Źródło zdjęcia głównego: airpano.com