To on pokieruje finansami USA. Powiedział, co dalej z sankcjami na Rosję

Ze świata


Senat USA zatwierdził desygnowanego przez prezydenta Trumpa, Stevena Mnuchina na stanowisko szefa resortu finansów, który w zamiarze Białego Domu ma być kluczowym promotorem reformy fiskalnej, deregulacji finansowej i dyplomacji ekonomicznej.

Za zatwierdzeniem 53-letniego Mnuchina na stanowisku ministra finansów głosowali przede wszystkim senatorowie republikańscy. Senator Joe Manchin z Wirginii Zachodniej był jedynym Demokratą, który poparł tę nominację. Przeszła ona stosunkiem głosów 53 "za" do 47 "przeciw".

Nowy szef

W stanie Wirginia Zachodnia w wyborach prezydenckich zdecydowanie wygrał Donald Trump – przypominają agencje. Mnuchin jest absolwentem Uniwersytetu Yale, był szefem finansowym kampanii Trumpa. Zaczynał swoją karierę w banku Goldman Sachs, gdzie pracował przez 17 lat. Następnie stworzył własny fundusz hedgingowy i zaczął finansować takie przeboje kinowe jak "X-Men" czy "Avatar".

Co z sankcjami?

Podczas przesłuchań w Senacie Mnuchin zadeklarował, że resort finansów USA będzie egzekwować wszystkie sankcje wobec Rosji, chyba że zostanie zawarte jakieś porozumienie między Waszyngtonem a Moskwą. - Prezydent dał bardzo jasno do zrozumienia, że zmieni te sankcje tylko pod warunkiem, że dostanie lepsze porozumienie i otrzymamy coś w zamian, czy to w kwestii broni jądrowej, czy w innych dziedzinach – oświadczył.

Autor: msz / Źródło: PAP