Statek utknął na kilka godzin w Kanale Sueskim. Niewielkie opóźnienia w ruchu

Autor:
mp/ToL
Źródło:
Reuters
Marek Zuber o niepewnej sytuacji gospodarczej
Marek Zuber o niepewnej sytuacji gospodarczejTVN24
wideo 2/3
TVN24Marek Zuber o niepewnej sytuacji gospodarczej

Pływający pod banderą Wysp Marshalla masowiec Glory osiadł w poniedziałek na mieliźnie w Kanale Sueskim. Po kilku godzinach holownikom udało się ustawić statek we właściwej pozycji. Zdarzenie spowodowało niewielkie opóźnienia w ruchu na jednej z najważniejszych dróg wodnych świata.

Statek Glory osiadł na mieliźnie w pobliżu portu Al-Kantara podczas dołączania do konwoju poruszającego się w kierunku południowym.

Jak informował przewodniczący spółki zarządzającej kanałem Osama Rabie, zdarzenie to nie ma wpływu na ruch towarowy i pasażerski, który odbywa się na kanale.

Po kilku godzinach holownikom udało się zepchnąć masowca na głębszą wodę - poinformowała agencja żeglugowa Leth Agencies. Dodała, że ruch w kierunku południowym odbywa się z niewielkimi opóźnieniami.

Kolejne takie wydarzenie

Dwa lata temu na sześć dni Kanał Sueski zablokował kontenerowiec Ever Given. Wydarzenie spowodowało znaczne zakłócenia w globalnym ruchu poprzez zablokowanie ponad 400 statków. Przez Kanał Sueski przepływa około 15 proc. światowego handlu, szlak jest szczególnie ważny dla transportu ropy naftowej, gazu i paliw między Azją i Europą. Zdarzenie to spowodowało znaczące straty, a Zarząd Kanału Sueskiego (SCA) domagał się wypłaty odszkodowania w wysokości 916 mln dolarów od właściciela kontenerowca.

Do zakłóceń na Kanale Sueskim doszło także w minionym roku. Pływający pod banderą Singapuru tankowiec Affinity V utknął na wąskim odcinku kanału. Po kilku godzinach holownikom udało się jednak ustawić go we właściwej pozycji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości