Kobieta z kokosznikiem na głowie. Tak Rosjanie skopiowali kawowego giganta

Autor:
//toL
Źródło:
PAP

W piątek w Moskwie działalność rozpoczęła sieć kawiarni Stars Coffee, która ma zastąpić amerykańskiego Starbucksa. Jej logo przedstawia charakterystyczną syrenę z amerykańskiego pierwowzoru, ale w tradycyjnym rosyjskim nakryciu głowy - kokoszniku. Starbucks zamknął swoje kawiarnie w Rosji w maju w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Firma z siedzibą w Seattle była jedną z najbardziej rozpoznawalnych zagranicznych marek, które wycofały się albo zawiesiły swoją działalność w Rosji w reakcji na wywołaną przez Kreml wojnę.

Cios dla Rosjan

Wycofanie się z kraju takich firm jak McDonald's, IKEA czy H&M miało być psychologicznym ciosem dla Rosjan, którzy przyzwyczaili się do wygód kultury konsumenckiej w zachodnim stylu, ale rosyjscy przedsiębiorcy dostrzegli w tym swoją szansę - skomentował portal Euronews. Jak dodał, restauracje należące wcześniej do McDonald's otworzyły się jakiś czas temu w Rosji pod nazwą Smacznie i Kropka, a "tamtejsze menu pokazuje, że naśladownictwo jest najwyższą formą pochlebstwa".

Aktywa Starbucksa wykupił Junus Jusupow, popularny rosyjski raper, znany pod pseudonimem Timati, i restaurator Anton Pinski. Na czwartkowej konferencji prasowej nowi właściciele obiecali otworzyć wszystkie dawne kawiarnie Starbucksa w kraju pod szyldem Stars Coffee, a nawet rozszerzyć działalność. Stars Coffee importuje ziarna kawy z Ameryki Łacińskiej i Afryki, a inne potrzebne produkty pochodzą z Rosji - wyjaśnił Timati.

Od czasu wejścia na rosyjski rynek w 2007 roku Staburcks otworzył w Rosji około 130 kawiarni. 

McDonald's po rosyjsku

W czerwcu restauracje, w których wcześniej były lokale sieci McDonald's, otworzyły swoje podwoje w Moskwie pod nową rosyjską marką i nazwą: Wkusno i toczka, co można przetłumaczyć jako "Smacznie i kropka". W menu są frytki, burgery i napoje gazowane. Opakowania są bardzo podobne do poprzednich, tyle że bez charakterystycznych kolorów i loga McDonald's.

Autor://toL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AA/ABACA/Abaca/East News

Pozostałe wiadomości