Ze świata

Zmasowane cyberataki na banki i tamę. Amerykanie oskarżają Irańczyków

Ze świata

ShutterstockStany Zjednoczone poinformowały o oskarżeniu siedmiu Irańczyków o skoordynowaną kampanię cyberataków

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek o oskarżeniu siedmiu Irańczyków o skoordynowaną kampanię cyberataków na banki w USA w latach 2011-2013 oraz na małą tamę w okolicach Nowego Jorku.

Agencja Associated Press pisze, że chodzi o hakerów "powiązanych z rządem irańskim". Wszyscy byli zatrudnieni w irańskich firmach komputerowych, pracujących na zlecenie rządu Iranu. Żaden z nich nie znajduje się w rękach amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Ogromne straty

Prokurator generalna USA Loretta Lynch poinformowała na konferencji prasowej, że szkody wyrządzone przez tych Irańczyków idą w dziesiątki milionów dolarów oraz że atak na tamę mógł stworzyć poważne zagrożenie dla Amerykanów. Jednemu z siedmiu oskarżonych zarzuca się uzyskanie dostępu do systemu kontrolnego tamy Bowman Avenue Dam w Rye Brook, ok. 30 km na północ od Nowego Jorku. Resort sprawiedliwości ujawnił akt oskarżenia na konferencji prasowej w Waszyngtonie. Prokurator Lynch podkreśliła, że groźba cyberataków na infrastrukturę USA jest wciąż źródłem poważnego zaniepokojenia.

W kwietniu ub.r. poinformowano o cyberataku na Biały Dom:

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości