Krach na rosyjskich drogach. Sprzedaż aut spadła o 40 proc.

Ze świata

ShutterstockSprzedaż aut w Rosji spadła o 40 proc.

Sprzedaż nowych samochodów osobowych i dostawczych w Rosji spadła w kwietniu o 41,5 proc. w porównaniu z kwietniem r. 2014 i wyniosła 132 456 aut. Była najniższa od kwietnia kryzysowego roku 2009, gdy liczba sprzedanych samochodów wyniosła 136 000.

Dane przytoczyła w środę organizacja AEB (stowarzyszenie europejskich przedsiębiorców w Rosji).

Wg danych tej pozarządowej organizacji od stycznia do kwietnia r. 2015 w Rosji sprzedano ogółem 516 135 samochodów, co oznacza spadek sprzedaży o 37,7 proc. w porównaniu z takim samym okresem roku poprzedniego.

Rekordowo mało

132 000 sprzedanych w kwietniu samochodów to najmniej w dziesięcioletniej historii statystyki AEB - powiedział reprezentujący w AEB producentów aut Joerg Schreiber. Przypomniał, że równie kiepskie wyniki sprzedaży notowano kwietniu roku 2009, lecz i wówczas były one nieco lepsze niż obecnie - 136 000 sprzedanych samochodów. Schreiber zwrócił uwagę, że podobieństwo z kryzysowym rokiem 2009 pokazuje powagę obecnej sytuacji.

Ale - jak mówił - dynamika obecnego kryzysu różni się od tej z roku 2009, na co istotny wpływ ma zdecydowanie szybsza reakcja rządu, który zaproponował szereg kroków, by uniknąć jeszcze większego spadku na rynku samochodowym. Rosyjskie agencje cytujące Schreibera nie podały, o jakie kroki podjęte przez rząd chodzi.

Schreiber uważa, że w związku z szybką reakcją władz rosyjskich nie należy się spodziewać dalszego pogorszenia się statystyki sprzedaży i w najbliższych miesiącach można oczekiwać stopniowego zanikania negatywnych trendów.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock