Tarcia w niemieckim rządzie. Poszło o pomoc dla Grecji

Ze świata


W rządzie Niemiec doszło do sporu na tle oceny pakietu pomocowego dla Grecji. Kierowane przez SPD ministerstwo gospodarki oceniło pozytywnie porozumienie między kredytodawcami a Atenami. Resort finansów Wolfganga Schaeuble (CDU) zgłasza zastrzeżenia.

Ministerstwo gospodarki, kierowane przez wicekanclerza Sigmara Gabriela (SPD), wyraziło zdziwienie z powodu zawierającej zastrzeżenia oceny resortu finansów, przedstawionej jako rzekome stanowisko rządu - informuje agencja dpa powołując się na źródło w ministerstwie gospodarki. - Nie ma uzgodnionego stanowiska rządu - powiedział anonimowy przedstawiciel resortu, zaznaczając, że ministerstwo gospodarki ocenia stan negocjacji pozytywnie.

Dlaczego?

Niemieckie media ujawniły wcześniej krytyczną ocenę porozumienia z Grecją sporządzoną w ministerstwie finansów w Berlinie. Autorzy wskazują na słabe strony dokumentu i otwarte problemy, w tym udział w programie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz program prywatyzacji. Jak podał dziennik "Bild", resort finansów krytykuje "brak jasnego kierunku" reform oraz kalendarza kolejnych kroków. Porozumienie jest w niemal wszystkich dziedzinach regresem wobec decyzji podjętych na szczycie UE w lipcu - pisze redakcja dziennika. Zdaniem "Bilda" rząd w Berlinie odrzucił pakiet pomocowy dla Grecji.

Bez porozumienia

Ministerstwo finansów odrzuciło ten zarzut. - skazujemy na otwarte problemy, lecz wniosek, że odrzucamy pakiet, jest nieprawdziwy - powiedział rzecznik resortu Juerg Weissgerber. Jak zaznaczył, postawione pytania są częścią procesu analizy treści porozumienia, która nie została jeszcze zakończona. Rzecznik rządu Steffen Seibert mówił w południe dziennikarzom, że "kierunek zmian zgadza się". Chwalił też grecki rząd za konstruktywne podejście i dobrą atmosferę. W piątek porozumienie z Grecją mają ocenić ministrowie finansów strefy euro. Zgodę musi też wydać niemiecki parlament - Bundestag.

Pomoc dla Grecji

Do sporów między Gabrielem a ministrem finansów Schaeuble dochodziło już na wcześniejszym etapie negocjacji. Schaeuble twierdził, że zaproponowany przez niego podczas lipcowego szczytu w Brukseli pomysł czasowego wyjścia Grecji ze strefy euro uzgodniony był z ministrem gospodarki. Gabrielem zaprzeczył temu. Negocjacje na szczeblu technicznym w sprawie nowego wsparcia dla Grecji zostały zakończone we wtorek. Rozmowy w sprawie trzeciego pakietu pomocowego o wartości 85 mld euro, który ma uchronić Grecję przed bankructwem i przed wyjściem ze strefy euro, rozpoczęły się 20 lipca. Tydzień wcześniej przywódcy państw strefy euro podczas szczytu w Brukseli porozumieli się co do rygorystycznych warunków wznowienia negocjacji z Grecją. W zamian za wsparcie Ateny zobowiązały się do niezwłocznego przeprowadzenia reform, jeszcze zanim program pomocy zostanie uruchomiony.

Grecja porozumiała się z wierzycielami. "Wreszcie mamy biały dym"TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: