TVN24 Biznes | Ze świata

Słodki spór o kształt czekolady. Sprawę rozstrzygnął sąd

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
BBC, Deutsche Welle
Węglowodany w diecie biegacza. "Na trasie można jeść czekoladę i banany, ale róbmy to z głową"
Węglowodany w diecie biegacza. "Na trasie można jeść czekoladę i banany, ale róbmy to z głową"tvn24
wideo 2/5
tvn24Węglowodany w diecie biegacza. "Na trasie można jeść czekoladę i banany, ale róbmy to z głową"

Jedyną czekoladą o kształcie kwadratu, jaka może być sprzedawana w niemieckich sklepach, pozostanie Ritter Sport – zadecydował Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe. Wyrok jest prawomocny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Według firmowej legendy kwadratowe tabliczki wymyśliła w 1932 Clara Ritter. – Stwórzmy czekoladę, która zmieści się w kieszeni kurtki i waży tyle samo, co zwykły batonik – miała powiedzieć.

Rodzinna firma zarejestrowała kształt w niemieckim urzędzie patentowym w 1993 roku. Gdy więc produkcję kwadratowej czekolady rozpoczęła konkurencyjna Milka, sprawa trafiła do sądu. Spór między dwiema firmami trwał 10 lat.

Należąca do koncernu Mondelez Milka wygrała pierwszą sprawę. Ritter Sport złożył jednak apelację, a już w kolejnym roku sąd wydał korzystny dla tej firmy wyrok.

Decyzja sądu

Milka przegrała także przed Federalnym Trybunałem Sprawiedliwości w Karlsruhe. Co prawda sędziowie wskazali, że zwykle firmy nie mogą ubiegać się o ochronę swoich znaków towarowych ze względu na kształt produktu. W wyroku sędziowie zaznaczyli jednak, że przypadek Ritter Sport jest inny.

Jak tłumaczyli, konsumenci uważali kwadratowe tabliczki za wskazanie zarówno określonej marki, jak i jakości czekolady.

Decyzja sądu oznacza, że kwadratowe tabliczki Ritter Sport pozostaną jedyną czekoladą o tym kształcie na niemieckich półkach.

Autor:mp/dap

Źródło: BBC, Deutsche Welle

Pozostałe wiadomości