Dobre dane z gospodarki, a Wall Street na minusach

Ze świata


Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami głównych indeksów. Wydarzeniem dnia była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, które w ocenie analityków zwiększyły prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym miesiącu.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,66 proc. do 16 102,38 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 1,05 proc. do 4683,92 pkt. S&P 500 spadł o 1,53 proc. do 1921,23 pkt.

Dobre dane

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosła o 173 tys., podczas gdy rynek spodziewał się, że wzrośnie o 217 tys. Silniej od oczekiwań spadła stopa bezrobocia w USA, która w sierpniu wyniosła 5,1 proc., wobec 5,3 proc. w lipcu i znalazła się na najniższym poziomie od 2008 roku.

Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,2 proc. Zdaniem analityków dane z amerykańskiego rynku pracy za sierpień stanowią argument za podwyżką stóp procentowych przez Fed we wrześniu.

O tym, czy Fed podniesie stopy w tym miesiącu zdecyduje jednak ostatecznie to, jak bank centralny USA odniesie się do wysokiej w ostatnim czasie zmienności na rynkach.

Autor: mn / Źródło: PAP