Cena ropy w dół. Najniższe poziomy od trzech kwartałów

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP/ Reuters
Rekordowe ceny benzyny. Mateusz Walczak o modelowej marży rafineryjnej
Rekordowe ceny benzyny. Mateusz Walczak o modelowej marży rafineryjnejTVN24
wideo 2/4
TVN24Rekordowe ceny benzyny. Mateusz Walczak o modelowej marży rafineryjnej

W poniedziałek za ropę naftową Brent na giełdzie w Londynie trzeba było zapłacić na zamknięciu 84,06 dolarów za baryłkę. To najniższa cena od 14 stycznia. - Trudno oczekiwać, by ceny ropy wzrastały przy tak wysokiej cenie dolara - wyjaśnia dyrektor ds. kontraktów terminowych na energię w banku Mizuho, Bob Yawger. 24 lutego w dniu inwazji Rosji na Ukrainę baryłka ropy Brent kosztowała 99 dolarów. Jej cena później rosła, osiągając w kulminacyjnym momencie poziom blisko 130 dolarów.

Spada również cena ropy naftowej WTI notowana na giełdzie w Nowym Jorku. W poniedziałek wynosiła 76,71 dolarów i była najniższa od 6 stycznia.

ROPA (WTI)
ROPA (BRENT)

Sytuacja makroekonomiczna świata

Agencja Reutera zauważa, że największy wpływ na spadającą cenę ropy ma umacnianie się amerykańskiego dolara, w którym wyceniany jest ten surowiec.

- Trudno oczekiwać, by ceny ropy wzrastały przy tak wysokiej cenie dolara - wyjaśnia dyrektor ds. kontraktów terminowych na energię w banku Mizuho, Bob Yawger.

EUR/USD

Reuters ocenia, że w wielu krajach importujących ropę banki centralne podnoszą też stopy procentowe, co wzbudza obawę o spowolnienie gospodarcze, które może ograniczyć popyt na ropę naftową. Na cenę ropy wpływa też agresja Rosji na Ukrainę oraz reakcje społeczności międzynarodowej na tę inwazję - zaznacza agencja Reutera. W grudniu wejdzie w życie zakaz importu do Unii Europejskiej ropy z Rosji szlakami morskimi. Grupa G7 zawarła też porozumienie dotyczące ustalenia limitu cen na rosyjską ropę.

OPEC+: limity wydobycia

Agencja Reutera zwraca uwagę na zaplanowane na 5 października spotkanie OPEC+, czyli państw zrzeszonych w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i grupy ich kierowanych przez Rosję sojuszników. "Na poprzednim szycie zdecydowano o umiarkowanym ograniczeniu wydobycia, jednak państwa zrzeszone w OPEC+ wydobywają znacznie mniej, niż ustalone w ramach organizacji limity. Kolejne obniżenie dopuszczalnych kwot produkcji surowca może więc nie wpłynąć znacząco na zmniejszenie podaży na światowych rynkach", ocenia Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP/ Reuters

Źródło zdjęcia głównego: RachenStocker/Shutterstock

Pozostałe wiadomości