Rosja ze śmieciowym ratingiem? "To kwestia czasu"

Ze świata


Z powodu bardzo ostrej dewaluacji rubla jest tylko kwestią czasu zanim międzynarodowe agencje ratingowe obniżą rating Rosji do poziomu śmieciowego – uważa Timothy Ash, kierujący działem badań rynków wschodzących w Standard Banku.

Ash zauważa, że spadek kursu rubla w trakcie wtorkowej sesji do blisko 80 za USD jest czymś niespotykanym w kraju posiadającym bardzo pokaźne rezerwy walutowe, nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących i budżet realizujący bieżące zobowiązania.

Dlaczego?

Według niego tak duża deprecjacja rubla jest nie tylko wyrazem spadku cen ropy naftowej (ropa i gaz są głównym rosyjskim eksportem, droga ropa wspierała kurs waluty) i nieprzekonywujących działań Banku Centralnego Rosji (CBR), ale także wyrazem zaniepokojenia pogorszeniem stosunków Rosji z Zachodem na tle konfliktu na Ukrainie. - Nikt nie przewidywał, że rubel przełamie w tym roku próg 60 RUB/USD, ani tym bardziej próg 70 RUB/USD, czy nawet 80 RUB/USD i nikt się przed tym nie zabezpieczył. Tak duża deprecjacja wyrządzi Rosji duże szkody w krótkim czasie. Rynek sądzi, że antykryzysowej polityce CBR brak wiarygodności – stwierdził Ash w swoim komentarzu.

Duże spadki

CBR nieoczekiwanie podniósł w poniedziałek główną stopę procentową do 17 proc. z 10,5 proc. W uzasadnieniu zauważa, iż dewaluacja przekraczająca 50 proc. drastycznie pogarsza wskaźnik długu zagranicznego i zadłużenia publicznego, wpędzi gospodarkę w recesję, a zatem napędzi deficyt budżetowy i zwiększy koszt dokapitalizowania sektora bankowego. - Nie zanosi się na to, by sytuacja geopolityczna będąca czynnikiem ryzyka miała się w krótkim czasie poprawić. Geopolityczne napięcie może poważnie zaszkodzić zdolności Rosji do regulowania jej finansowych zobowiązań i skłonności do ich honorowania – zaznacza Ash.

Ocena Rosji

Analityk Standard Banku przypomina, że w ub. tygodniu agencja S&P obniżyła rating Bułgarii do poziomu śmieciowego, a bułgarskie wskaźniki deficytu i długu nie były dużo gorsze od rosyjskich. 24 października Standard & Poor’s potwierdził ocenę kredytową Rosji na poziomie BBB-. 17 października inna agencja Moody’s Investors Service obniżyła o jedno oczko rating Rosji do Baa2 z Baa1. Agencja Fitch utrzymała w lipcu wycenę Rosji BBB, choć zmieniła perspektywę na negatywną.

Dzień na rynkach relacjonował dziś Rafał Hirsch.

Z godziny na godzinę coraz gorzej. Rosja nad przepaściąTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Raporty: