Soros ucieka z pieniędzmi do Europy i Azji

Ze świata

Wikipedia/Jeff Ooi CC-BYSoros przenosi część aktywów do Europy i Azji

Soros Fund Management, biuro zarządzające funduszem hedgingowym miliardera George'a Sorosa, zmniejszyło swoje fundusze ulokowane na amerykańskich giełdach w czwartym kwartale i przesuwa je na inne rynki - pisze Bloomberg. Soros, który zarządza prawie 30 mld dolarów przeniósł kapitał wysokości 2 mld do firm w Azji i Europie - twierdzi osoba zaznajomiona ze strategią miliardera.

Źródło Bloomberga zaznacza, że amerykańska firma uzyskała zwrot w wysokości 8 proc. w 2014 roku, a w tym roku ma to być jeszcze nieco więcej.

Inni menadżerowie dużych funduszy hedgingowych poczynili podobne kroki na amerykańskich aktywach, głównie za sprawą spadających cen ropy. Appaloosa Management ma 2,74 mld dolarów mniej w aktywach w USA, to 40 proc. spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem. Z kolei Moore Capital Management posiadał na koniec ubiegłego roku 2,3 mld dolarów w amerykańskich akcjach. To 25-proc. spadek w porównaniu z wrześniem 2014 roku.

Bloomberg zaznacza, że spory wpływ na przenoszenie pieniędzy na zagraniczne rynki miała decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydował o większej stymulacji gospodarki. Do tego dołącza się osłabienie euro. Serwis podkreśla, że europejski indeks Stoxx Europe 600 osiągnął swój najlepszy styczniowy wynik od 1989 roku. To przyczyniło się do wzrostu o ponad 7 proc. zysków z dywidendy. Japoński Nikkei 225 urósł w tym roku ponad 3 proc.

Autor: mn / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Jeff Ooi CC-BY