Brytyjski biznes boi się Brexitu. Nastroje najgorsze od 4 lat

Ze świata

William Perugini / Shutterstock.comBrytyjczycy zdecydują o swojej przyszłości w UE 23 czerwca

Obawy o Brexit, rosnące koszty pracy i spowolnienie w Chinach spowodowały, że nastroje przedsiębiorców spadły do najniższego poziomu od czterech lat - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Biegłych Księgowych Anglii i Walii (ICAEW).

Sondaż wyraźnie pokazuje, że im bliżej do czerwcowego referendum, które zdecyduje o przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, tym zaufanie konsumentów i przedsiębiorców do biznesu staje się coraz bardziej kruche. Z badania wynika również, że firmy notują spadek sprzedaży krajowej i niepokoją się o zatrudnianie nowych pracowników.

Najgorzej od czterech lat

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców spadł do 0,8 z 11,4 w poprzednim kwartale i jest najniższy od początku 2012 roku.

Raport wskazuje ponadto, że przewidywane tempo wzrostu gospodarczego spowolni w nadchodzących miesiącach. Najnowsze dane pokazały już, że wzrost PKB spadł do 0,4 proc. w pierwszym kwartale z 0,6 proc. w trzech ostatnich miesiącach 2015 roku.

Badanie pokazuje poprawę, jeżeli chodzi o eksport. Dzięki słabszemu funtowi towary brytyjskie stały się atrakcyjne dla zagranicznych nabywców. Jednocześnie wzrost sprzedaży w kraju "znacznie zwolnił".

Ponadto pracodawcy ponoszą nowe koszty, bowiem od 1 kwietnia b.r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje minimalna stawka godzinowa National Living Wage. Zgodnie z przepisami każda osoba mająca 25 lat i więcej nie może zarabiać mniej niż 7,20 funta na godzinę.

Sondaż wskazuje również, że zatrudnienie będzie spadało w tym roku, a wynagrodzenie wzrośnie o 2 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Referendum

Referendum w sprawie przynależności Zjednoczonego Królestwa do UE odbędzie się 23 czerwca. Najnowszy sondaż ICM dla niedzielnej gazety "The Sun" pokazuje, że więcej Brytyjczyków chce, aby ich kraj opuścił Unię Europejską (46 proc.), niż opowiada się za pozostaniem w UE (43 proc.).

Sondaż: Brytyjczycy mieszkający za granicą przeciwni Brexitowi:

Autor: ToL//km / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: William Perugini / Shutterstock.com