Bez kwarantanny. Sąsiad Polski zmienia zasady wjazdu

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/6
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Przepis o obowiązku kwarantanny przy wjeździe na Słowację dla wszystkich osób, które nie są zaszczepione przeciwko COVID-19, został zawieszony w środę przez słowacki Sąd Konstytucyjny. Zapisy o obowiązkowej izolacji wciąż jednak obowiązują. Nowe przepisy dotyczące wjazdu do tego kraju i kwarantanny zaczną obowiązywać po oficjalnej publikacji decyzji sądu.

Decyzja Sądu Konstytucyjnego ma zostać opublikowana w ciągu najbliższych dni. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wszystkie osoby przyjeżdżające na Słowację muszą wypełnić elektroniczny formularz wjazdu, a osoby niezaszczepione, z pewnymi wyjątkami, mają obowiązek spędzić co najmniej pięć dni w kwarantannie.

Kwarantanna po zmianie przepisów

Przeciwko tym przepisom na granicach z Czechami i Węgrami dochodziło do protestów, a stowarzyszenia hotelarzy zwracały uwagę, że turyści z Polski, Czech i Węgier masowo odwołują rezerwacje wakacyjnych pobytów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Po publikacji decyzji Sądu Konstytucyjnego mają obowiązywać przepisy, które uzależniać będą ewentualną kwarantannę od kraju, z którego przyjeżdża się na Słowację. Wcześniej były one podzielone na trzy kategorie, wynikające z poziomu zagrożenia epidemicznego. Polska, podobnie jak większość państw UE, oznaczona była kolorem zielonym i do przekroczenia granicy ze Słowacją wystarczał negatywny test na obecność koronawirusa, certyfikat szczepienia lub o przechorowania COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Osoby, które nie spełniały tych wymagań, musiały poddać się kwarantannie, ale można było ją zakończyć natychmiast po przyjeździe, wykonując test na obecność koronawirusa.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości