Wjazd na Słowację. Zwolnienie z kwarantanny dla niezaszczepionych pracowników transgranicznych

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Cessak: szczepionki są bezpieczne i skuteczne
Cessak: szczepionki są bezpieczne i skuteczneTVN24
wideo 2/5
TVN24Cessak: szczepionki są bezpieczne i skuteczne

Słowacja przedłużyła zwolnienie z kwarantanny dla niezaszczepionych pracowników transgranicznych. Warunkiem jest jednak przedstawienie przez nich negatywnego wyniku testu na COVID-19 nie starszego niż 7 dni. Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z kwarantanny.

Zgodnie z przepisami - tak jak dotychczas - pracownicy transgraniczni przyjeżdżający na Słowację po 31 sierpnia, którzy nie są w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19, nie będą musieli trafiać na obowiązkową kwarantannę. Rozporządzenie służb sanitarnych obowiązuje do odwołania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Słowacja - zasady wjazdu

Tak jak dotąd na granicy należy przy tym przedstawić negatywny test na obecność koronawirusa oraz raz w miesiącu wypełnić elektroniczny formularz przyjazdowy. Konieczne jest także udokumentowanie faktu wykonywania pracy na Słowacji.

Jak czytamy na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, chodzi o pracowników transgranicznych zamieszkałych do 100 km od przejścia granicznego. Powyższy wyjątek dotyczy również m.in. uczniów, studentów, osób sprawujących osobistą opiekę nad bliskimi członkami rodziny, rolników gospodarujących gruntami rolnymi do 10 km od granicy.

Osoby, które nie spełniają wymagań, podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni. Można ją zakończyć w momencie uzyskania negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, jednak testowi można się poddać najwcześniej w piątym dniu kwarantanny.

Ponieważ obowiązek izolacji miał po okresie przejściowym dotyczyć także pracowników transgranicznych, wzdłuż granicy z Czechami oraz Węgrami demonstranci zablokowali drogi i domagali się zmian w ograniczeniach związanych z pandemią.

Wjazd na Słowację bez kwarantanny jest możliwy dla osób w pełni zaszczepionych. Warunkiem jest uprzednia obowiązkowa rejestracja formularza e-hranica, dostępnego na stronach słowackiego rządu. Z kwarantanny są również zwolnione dzieci poniżej 12. roku życia, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, nie podlegają kwarantannie.

Słowacja - tranzyt

Inne zasady dotyczą tranzytu. Obywatele UE mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania. W przypadku tranzytu - jak czytamy na stronach polskiego MSZ - nie jest konieczne posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19, ani zaświadczenia o zaszczepieniu, ani wypełnianie jakiegokolwiek formularza np. e-hranica.

Przejazd tranzytowy musi się jednak odbyć po wyznaczonych trasach.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości