Polski wieżowiec najlepszy w prestiżowym konkursie. Zobacz niezwykły projekt

Ze świata

inverse.comLaureaci konkursu Scyscraper 2017

Wizjonerski projekt polskich architektów zwyciężył w 12. edycji prestiżowego konkursu amerykańskiego magazynu "eVolo" na wieżowiec najlepiej odpowiadający na wyzwania XXI wieku.

Koncept wieżowca zaproponowany przez Mateusza Frankowskiego oraz Pawła Lipińskiego okazał się najlepszy pośród 444 biorących udział w architektonicznym konkursie Skyscraper 2017 magazynu "eVolo".

Celem konkursu było stworzenie drapacza chmur, który za pomocą nowatorskich technologii i rozwiązań estetycznych stanowiłby opozycję wobec dotychczasowych trendów. Projekt musiał też nawiązywać do kontekstu społecznego, gospodarczego i kulturowego regionu świata, gdzie miałby stanąć.

Wizjonerski projekt

Z pośród 444 projektów jurorzy wyłonili trzech zwycięzców i wyróżnili 22 projekty. Pierwsze miejsce przyznano polskiemu projektowi "Wieżowiec Mashambas". Budynek miałby być swoistego rodzaju centrum handlowym dla lokalnej ludności w państwach Afryki Subsaharyjskiej. Projekt przedstawia budynek składający się z piętrowych modułów i wydrążonej w środku spirali. Całość funkcjonowałaby jako targ dla lokalnych kupców. Na drugim miejscu znalazł się projekt "Vertical Factories in Megacities" To wizja wieżowca stworzonego z naprzemiennych "warstw" przemysłowych i rekreacyjnych, które wzajemnie na siebie oddziałują.

Trzecie miejsce otrzymał projekt "Espiral 3500", który jest odpowiedzią na problemy związane z turystyką na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Ma zminimalizować problem rozrostu miast, umieszczając budynki użyteczności publicznej w jednym wysokim wieżowcu.

Autor: jb / Źródło: inverse.com / arch daily / eVolo

Źródło zdjęcia głównego: evolo.us | Pawel Lipiski Mateusz Frankowski